Agentúra S&P zlepšila výhľad Ukrajiny na stabilný

0
460

KYJEV 26. decembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) vo štvrtok potvrdila hodnotenie dlhodobých záväzkov Ukrajiny na stupni B-, výhľad ratingu však zlepšila na stabilný z negatívneho. Agentúra to zdôvodnila zlepšením finančnej situácie krajiny vďaka dohode o pomoci z Ruska.

Moskva ponúkla Ukrajine finančnú pomoc po tom, čo Kyjev pozastavil proces zbližovania s Európskou úniu. Novembrové rozhodnutie ukrajinskej vlády nepodpísať kľúčové dohody o hospodárskej a politickej spolupráci s EÚ sa pripisuje nátlaku zo strany Ruska.

"Stabilný výhľad je odrazom nášho názoru, že priame financovanie v objeme 15 mld. USD, o ktorom informovalo Rusko, by malo pokryť potrebu zahraničného financovania (ukrajinskej) vlády na ďalších 12 mesiacov," uviedla S&P vo vyhlásení.

Podľa dohody z minulého týždňa má Moskva nakúpiť ukrajinské dlhopisy v celkovej hodnote 15 miliárd dolárov a dočasne znížiť cenu zemného plynu pre Kyjev o jednu tretinu. Nákup prvých ukrajinských dlhopisov za 3 mld. USD potvrdila ruská vláda v utorok. Zostávajúcich 12 mld. eur by mala Moskva podľa ukrajinského premiéra Mykolu Azarova uvoľniť začiatkom budúceho roka.

(1 EUR = 1,3702 USD)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.