Agentúra Fitch potvrdila ratingy Nemecka a Luxemburska

0
391

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila dlhodobý emisný rating (IDR) Nemecka v zahraničnej a domácej mene na stupni AAA so stabilným výhľadom. Agentúra tiež potvrdila krajine krátkodobý IDR rating v zahraničnej mene na stupni F1+ a stropný rating na stupni AAA.

Fitch oceňuje, že pomer vládneho dlhu Nemecka k hrubému domácemu produktu (HDP) začal na rozdiel od iných krajín s ratingom AAA klesať. Agentúra odhaduje, že dlh krajiny klesol v minulom roku na 79,4 % HDP z úrovne 81 % v roku 2012. Ekonomika rastie, pozícia rozpočtu je relatívne priaznivá a nominálne úrokové sadzby sú nízke, uvádza agentúra.

Redukcia verejného dlhu

Nová vláda je zaviazaná k redukcii verejného dlhu. Koaliční partneri prisľúbili, že sa budú držať cieľa dosiahnuť v tomto roku vyrovnaný štrukturálny rozpočet a v roku 2015 chcú vyrovnať aj celkový rozpočet. Vláda sa tiež plánuje držať záväzku znížiť do roku 2017 vládny dlh na 70 % HDP, poznamenáva agentúra Fitch.

Na rating krajiny pozitívne vplýva jej ekonomika s vysokou pridanou hodnotu, s konkurencieschopným priemyslom a efektívnymi politickými, občianskymi a sociálnymi inštitúciami.

Luxembursko je stabilné

Fitch tiež potvrdila dlhodobý IDR v zahraničnej a domácej mene Luxemburska na stupni AAA so stabilným výhľadom. Zároveň krajine potvrdila stropný rating na stupni AAA a krátkodobý IDR v zahraničnej mene na stupni F1+. Potvrdenie ratingu podľa agentúry odráža veľmi vysoko príjmovú, otvorenú ekonomiku s priaznivou makroekonomickou dynamikou v porovnaní s inými krajinami eurozóny.

Luxembursko evidovalo v minulom roku jedno z najsilnejších oživení v eurozóne, keď rast jeho ekonomiky zrýchlil na takmer 2 % po poklese o 0,2 % v roku 2012. Ekonomika je však podľa agentúry pre jej veľkosť a úlohu finančného sektora náchylnejšia na šoky než krajiny s ratingom AAA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.