Zvýšenie dlhového stropu USA prešlo aj v Senáte

0
384

WASHINGTON 13. februára (WEBNOVINY) – Americký Kongres schválil v stredu zvýšenie dlhového stropu. Rozhodlo o tom stredajšie hlasovanie v americkom Senáte, ktorý kontrolujú demokratickí poslanci. Vláda si tak bude môcť požičiavať ďalší rok.

Za zvýšenie stropu sa počas hlasovania v Senáte vyslovilo 55 zákonodarcov, proti bolo 43 poslancov. Kongres schválil “čisté” zvýšenie dlhového stropu bez toho, aby demokratickí poslanci urobili voči republikánskym akékoľvek ústupky. Zákon o dlhovom strope teraz pôjde na podpis prezidentovi Barackovi Obamovi.

Už v utorok odsúhlasila zvýšenie dlhového stropu Snemovňa reprezentantov. Za prijatie návrhu hlasovalo 221 poslancov, proti bolo 201 zákonodarcov. Za návrh sa vyslovilo 193 demokratických poslancov a 28 republikánskych poslancov.

Rozpočtový deficit USA bol v januári nižší, než sa čakalo

Deficit amerického štátneho rozpočtu bol v januári menší, než sa predpokladalo. Je to náznak toho, že silnejšia ekonomika pomáha napĺňať štátnu pokladnicu prostredníctvom vyššieho výberu daní.

Zo stredajších údajov amerického ministerstva financií vyplýva, že deficit amerického rozpočtu v januári dosiahol úroveň 10,4 mld. USD. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters predpokladali, že rozpočtový deficit krajiny bude v sledovanom období 27,5 mld. USD.

Rozpočtový úrad amerického Kongresu (CBO) začiatkom mesiaca zlepšil svoj odhad rozpočtového deficitu USA pre aktuálny rozpočtový rok. Ten by mal v rozpočtovom roku, ktorý sa končí 30. septembra, poklesnúť na 514 mld. USD. V predchádzajúcom roku bol deficit vo výške 680 mld. USD. Pôvodný odhad na aktuálny rok počítal s deficitom 560 mld. USD. Rozpočtový deficit na nasledujúci rozpočtový rok by mal byť na úrovni 478 mld. USD. Tento deficit by však mal byť o 100 mld. USD vyšší, než sa pôvodne predpokladalo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.