Závety kamikadze sa nepáčia Číne, nechce ich v UNESCO

0
250

PEKING 10. februára (WEBNOVINY) – Čínska vláda v pondelok odsúdila zámery japonského mesta zaradiť do kultúrneho dedičstva UNESCO listy samovražedných pilotov takzvaných kamikadze.

Tí pred svojou misou, ktorou bolo zničenie spojeneckých plavidiel, napísali rozlúčkové listy a závety. Mesto Minami Kjúšú, z ktorého stovky z nich v roku 1945 vzlietli, teraz žiada OSN o ich registráciu v záujme ich dôležitosti pre svetový mier.

Podľa čínskej vlády si však nezaslúžia takéto uznanie. Ako sa uvádza vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí, pozadie tohto kroku je “veľmi jasné – snaha o skrášlenie japonskej vojenskej histórie invázií”. Tento zámer je preto podľa Číňanov “diametrálne odlišný od zachovania svetového mieru a musí byť rázne odmietnutý”.

Japonský premiér Šinzó Abe koncom decembra navštívil kontroverznú posvätnú hrobku Jakusuni, ktorú Číňania a Kórejčania považujú za symbol japonských veľmocenských ambícií z obdobia druhej svetovej vojny.

Abe navyše dlhodobo avizuje zmenu ústavy prijatej po katastrofickej porážke cisárstva v druhej svetovej vojne. Tá zaväzuje vyspelú krajinu iba k možnosti sebaobrany. Japonská vláda však v decembri potvrdila zvýšenie rozpočtu pre armádu, ktorá sa v prepočte za približne 200 miliárd eur okrem iného chystá nakúpiť stíhačky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.