Z peňazí pre učiteľov nemožno platiť prevádzku vysokých škôl

0
417

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Desať miliónov eur, ktoré rezort financií poskytol do rozpočtu ministerstva školstva, musí byť použitých na zvyšovanie platov vysokoškolských učiteľov. Prevádzkové náklady z nich školy platiť nemôžu, vyhlásilo dnes ministerstvo financií.

“Tieto zdroje musia byť všetky použité na valorizáciu platov vysokoškolských učiteľov,” uviedol minister financií Peter Kažimír po štvrtkovom rokovaní so štátnym tajomníkom rezortu školstva Štefanom Chudobom. “Vysokoškolskí učitelia nemôžu byť rukojemníkmi, budeme to riešiť záväzným predpisom tak, aby navýšené peniaze išli len do platov v zmysle kolektívnej dohody,” doplnil Chudoba.

Odporúčame aj:

Vysokým školám budú chýbať na zvyšovanie platov milióny eur

Učitelia píšu Čaplovičovi, žiadajú ročne 10 percent k platom

Tieto informácie prichádzajú po tom, čo len pred dvoma dňami zverejnilo ministerstvo školstva informáciu, že vysoké školy majú na valorizáciu k dispozícii päť miliónov eur z celkových 10 miliónov.

Ministerstvo financií tvrdí, že len trvá na tom, na čom sa dohodli aj s odborármi minulý rok v októbri, keď po kolektívnom vyjednávaní navýšilo rozpočet ministerstva školstva o 10 miliónov eur. Vláda a odborári sa dohodli, že všetci zamestnanci vysokých škôl dostanú 16 eur do taríf.

Rozpočet vysokých škôl bol nižší

Pedagogickí zamestnanci by však navyše podľa kolektívnej dohody mali dostať tri percentá viac k platu. Ministerstvo školstva dalo prednedávnom verejným vysokým školám na pripomienkovanie návrh metodiky rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu na rok 2014, podľa ktorého by si mali školy rozdeliť takmer 442,3 milióna eur.

Rozpočet vysokých škôl na rok 2014 bol najprv nižší oproti vlaňajšku o viac ako 21 miliónov eur. Ministerstvo financií navýšilo rozpočet rezortu školstva o 10 miliónov eur. Toľko by malo podľa prepočtov stáť dohodnuté zvyšovanie platov na vysokých školách. Rezort školstva tvrdí, že ani z takto navýšeného rozpočtu nemohli očakávať, že učiteľom platy zvýšia, keďže stále chýbalo školám oproti vlaňajšku viac ako 11 miliónov eur.

Preto v rámci svojich kapitol našlo ministerstvo školstva ďalších 11 miliónov. Krátenie rozpočtu pre vysoké školy sa tak oproti roku 2013 znížilo na 0,9 milióna eur. Po týchto úpravách rezort školstva tvrdil, že na zvyšovanie platov majú vysoké školy k dispozícii päť miliónov eur z celkových 10 miliónov.

Chýbajúce finančné prostriedky si vysoké školy “buď uhradia z vlastných zdrojov alebo o tento objem znížia valorizáciu”, informoval ešte pred dvoma dňami tlačový odbor rezortu školstva. Vo štvrtok rezort školstva hovorí, že bude finančné prostriedky vo výške 10 miliónov eur účelovo viazať na mzdy vysokoškolských pedagógov tak, aby ich vysoké školy nepoužívali na svoju prevádzku.

Vysoké školy sú v rozpočtovom provizóriu

Štvrtkové vyjadrenie rezortu financií považuje za spresnenie terminológie a postupov, pretože “v oblasti navýšenia (10 mil. eur) ide o viazanosť finančných prostriedkov iba na tento účel, teda na navýšenie platov,” vysvetľuje ministerstvo.

Podľa predsedu Rady vysokých škôl SR Viktora Smieška to, čo hovorí ministerstvo financií, nie je v metodike zohľadnené. “Muselo by byť v nej napísané, že 10 miliónov je vyčlenených na mzdy a ďalej sa nesmú rozdeľovať, čo tam však nie je. Neviem, ako chcú zabrániť tomu, aby to nešlo napríklad aj na kúrenie,” povedal.

Na upozornenie, že to chcú upraviť predpisom, uviedol, že potom metodiku možno považovať za “zdrap papiera”. Vyjadriť sa viac k opatreniu nechcel, kým nebude na papieri. Rovnako zareagoval aj predseda Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár. “Rektorská konferencia sa vyjadrí, až keď budú opatrenia na papieri,” povedal.

Vysoké školy sú od začiatku nového roka v rozpočtovom provizóriu a chýbajú im peniaze na platy. Čaká sa, kým schvália metodiku rozpisu dotácií, ktorú školy dostali neskoro. Pripomienkovať ju reprezentácie vysokého školstva môžu do 7. marca.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.