Vzdelanie je investíciou, nie charitou

0
439

BRATISLAVA 7. februára (WBN/PR) – Odborníci sa zhodujú v tom, že pomoc, ktorá spočíva iba v zasielaní finančných prostriedkov do Afriky, neprináša očakávané pozitívne výsledky. V snahe pomôcť Afričanom postaviť sa na ich vlastné nohy, je najlepšie zamerať sa na také spôsoby pomoci, ktoré by ich viedli k schopnosti postarať sa o základné potreby sami.

Jedným z osvedčených spôsobov ako dosiahnúť tento cieľ, je práve investícia do vzdelania a praktickej prípravy na zamestnanie. Ďalším spôsobom je pomoc pri vytváraní nezávislých, udržateľných projektov.

Už základné vzdelanie výrazne zvyšuje šance získať prácu alebo založiť si malý podnik a naplniť tak vlastné potreby a potreby svojej rodiny.

Vytvárať príležitosti pre znevýhodnených, aby sa dokázali dostať z kruhu chudoby, je hlavnou činnosťou Nadácie Integra, ktorá už vyše 10 rokov pôsobí v rozvojových krajinách (v súčasnosti v Keni a v Etiópii).

Dievčatko Annie je jedným zo stoviek detí, ktorým vzdelanie zmenilo život

Keď bola Annie* ešte malé dievčatko, jej mama ich spolu s bratom Alexom* opustila. Začala sa o nich starať ich babička, ktorá často nebývala doma, lebo sa snažila počas dňa zohnať prácu. Chodila od domu k domu a pýtala sa, či nepotrebujú upratať, alebo oprať oblečenie, aby mohla zarobiť pár korún na večeru. Annie so svojim bratom ostávali takmer celé dni a noci sami. Byť sám možno nie je v našich pomeroch také zlé, no pre Annie a Alexa to bolo nebezpečné. Žili v slume a ich domov predstavoval jednu plechovú izbu. Vlastna toaleta, tečúca voda, iná podlaha než udupaná hlina a zamikateľné dvere boli pre nich len snom.
Ich situáciu a strach v ktorom žili, zhoršoval ich sused, ktorý podomácky vyrábal alkohol. Tento lákal množstvo zákazníkov najmä v noci.

Ich život nabral na obrate, keď vďaka adopčnému programu Nadácie Integra, Annie začala navštevovať školu v blízkosti ich domu. Alex bol v tom čase príliš malý, aby mohol navštevovať školu s ňou. Po určitom čase, si učitelia všimli, že doma u Annie zrejme nie je všetko v poriadku. Na hodiny prichádzala vždy neskoro, bola hladná a špinavá. Annie nemala vhodné prostredie, aby sa mohla sústrediť na školu. Po určitom čase Nadácia Integra v spolupráci so školou oslovila babičku Annie a Alexa, s ponukou riešiť ich rodinnú situáciu.
Keďže rodina Annie a Alexa sa o nich nedokázala postarať, prijali ponuku Nadácie Integra a dnes už obaja môžu žiť v detskom domove. Sviatky trávia so svojou rodinou a po zvyšok roka žijú v bezpečnom detskom domove, kde sa ich sen o vode, toalete a reálnej dlážke stal skutočnosťou.

Príbeh Annie je jedným z mnohých, ktorým Nadácia Integra pomáha prostredníctvom adopcie afrických detí na diaľku. Nadácia tak pomáha vyše 350 deťom v Keni a Etiópii. Pridať sa môžete aj vy už dnes a začleníte tak jedno z núdznych detí do adopčného programu Malaika. Pomôžte dieťaťu, ktoré zatiaľ čaká na svojho sponzora, aby svoj príbeh nežilo v beznádeji.

Viac informácii o adopčom programe Malaika nájdete na www.malaika.sk

Prácu Nadácie Integra môžete podporiť aj poukázaním vašich 2% z dane. Viac na www.integra.sk/sk/zapojte-sa/darujte/2-dan

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.