Vojenské cvičenia budú, dupli si USA a Južná Kórea

0
532

SOUL 10. februára (WEBNOVINY) – Južná Kórea a USA v pondelok potvrdili konanie každoročných spoločných vojenských cvičení, ktorých príprava dlhodobo poburuje susednú Severnú Kóreu, keďže podľa nej ide o nácvik invázie.

Soul a Washington hovoria o preventívnych manévroch na mori, vo vzduchu i na zemi. Celkovo by sa na nich malo zúčastniť takmer 13-tisíc amerických vojakov. Obe krajiny argumentujú, že o rozsahu cvičenia informovali Pchjongjang a povaha manévrov je preto “neprovokatívna”.

Stretnutie rodín je otázne

Severokórejci však hovoria o reálnej možnosti zrušenia už dohodnutého stretnutia rodín, ktorých pred 60 rokmi rozdelila kórejská vojna. Cvičenie Key Resolve sa má konať koncom februára a bude trvať týždeň, nadviaže naň osemtýždňový Foal Eagle.

Južná Kórea aj USA hovoria o defenzívnej povahe cvičení zameraných na prípravu na rôzne varianty prípadnej severokórejskej invázie.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953 rozdelila milióny Kórejčanov. Posledné stretnutie rozdelených rodín sa uskutočnilo v roku 2010 pod záštitou Červeného kríža.

Gesto dobrej vôle

Obnovenie programu stretávania rodín ako gesta dobrej vôle v záujme uvoľnenia cezhraničného napätia bolo pôvodne naplánované už na september, Pchjongjang ho však doteraz odkladal s poukázaním na nepriateľskú politiku Soulu. Severná a Južná Kórea sú formálne stále vo vojnovom stave, keďže konflikt v 50. rokoch sa skončil iba prímerím.

V stredu sa predstavitelia Severu a Juhu dohodli na tom, že stretnutia rodín sa uskutočnia od 20. do 25. februára v horskej oblasti Kumgang v Severnej Kórei. Na predchádzajúcich stretnutiach bolo umožnené nakrátko vidieť svojich príbuzných asi 100 rodinám.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.