Vieme, koľko by nás stála olympiáda, sú to stovky miliónov

0
200

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Príprava a organizovanie alpských lyžiarskych disciplín v stredisku Jasná na Zimných olympijských hrách Krakov 2022 by nás stáli 177 miliónov eur. Z toho 169 miliónov tvoria investičné výdavky, ktoré by mali ísť zo štátneho rozpočtu.

Takmer osem miliónov eur sú prevádzkové náklady na zorganizovanie zjazdových súťaží. Tie by mali byť kryté komerčnými príjmami, informuje hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Výdavky, ktoré sa u nás predpokladajú pri organizovaní olympijských hier, sú rozpracované v materiáli s názvom Správa o stave prípravy kandidatúry mesta Krakov na organizovanie Zimných olympijských hier Krakov 2022 za spoluúčasti Slovenskej republiky.

Materiál predložil na medzirezortné pripomienkové konanie rezort školstva. Zatiaľ nevedno, kde sa ZOH 2022 budú konať, v hre je šesť miest a jedným z nich je i poľský Krakov.

Najviac financií treba na infraštruktúru

Najväčšiu časť investičných výdavkov, a to 60 percent, budú u nás tvoriť výdavky na dopravnú infraštruktúru. Ide o náklady na rekonštrukcie a modernizáciu existujúcich ciest či výstavbu nových úsekov a parkovacích plôch. Prevádzková a organizačná infraštruktúra počíta hlavne s výdavkami na dobudovanie areálu malej olympijskej dediny v priestoroch Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika.

Peniaze by išli aj do bezpečnostných opatrení – ochrany objektov a kamerového systému a zdravotníckeho zabezpečenia. Liptovskú nemocnicu s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši bude potrebné dobudovať a modernizovať na požadované štandardy. Investičné výdavky sa budú čerpať postupne, najväčší objem sa bude čerpať v rokoch 2018 – 2020.

Najväčšou položkou v prevádzkovom rozpočte by mali tvoriť výdavky na ubytovanie a stravovanie účastníkov, ktoré zabezpečia v Akadémii ozbrojených síl. V prípade úspešnej kandidatúry by v ňom služby mali poskytovať približne 800 športovcom a členom realizačných tímov a 600 členom technického personálu. Uvažuje sa s počtom 15 000 návštevníkov denne. Výdavky na bezpečnosť a zdravotnú službu sú druhou najväčšou položkou.

Peniaze na úpravu zjazdovky

Obsahujú najmä výdavky na personálne zabezpečenie bezpečnostnej a zdravotnej služby. “Dôležitou časťou rozpočtu budú výdavky na úpravu zjazdových tratí a ich príslušenstva, ktoré sa bude zabezpečovať permanentne 24 hodín,” hovorí Kaliňák. Sú tu aj výdavky na testovacie podujatia pred začiatkom hier. V rozpočte sa uvažuje aj s rezervou na nepredvídané výdavky vo výške päť percent prevádzkových výdavkov.

U nás by sa mali v rámci ZOH Krakov 2022 konať len alpské lyžiarske disciplíny, a to v existujúcom lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry v okrese Liptovský Mikuláš. Všetky ostatné disciplíny budú organizované na území Poľskej republiky, najmä v Krakove a Zakopanom. Poliaci pri príprave kandidatúry využili výnimku pre ZOH v Olympijskej charte, podľa ktorej sa môžu konať na území iného štátu len disciplíny, pre ktoré kandidát nemôže usporiadať súťaže v dostatočnej kvalite.

Výber dejiska ZOH 2022 je rozdelený do dvoch fáz. V prvej na základe odporúčania pracovnej skupiny vyberie exekutíva Medzinárodného olympijského výboru finalistov zo šestice Krakov, Almaty, Peking, Ľvov, Oslo a Štokholm. Vybraní kandidáti sa potom budú na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure uchádzať o právo zorganizovať podujatie. Všetci šiesti ašpiranti museli do 14. marca 2014 doplniť svoje prihlášky o konkrétne projekty.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.