V Soči zasahovali proti Pussy Riot s bičom a slzným sprejom

0
346

SOČI 19. februára (SITA/AP) – Ruskí Kozáci vykonávajúci pouličné hliadky počas olympijských hier v Soči sa v stredu dostali do potýčky s punkovou skupinou Pussy Riot, proti ktorej použili jazdecké bičíky a paralyzačné spreje.

Dobrovoľníci použili násilie po tom, ako skupina tvorená prevažne ženami vybehla z reštaurácie v centre mesta v typických farebných kostýmoch a pokúsila sa o vystúpenie pri jednom z olympijských pútačov. Približne desaťčlenná hliadka pri zásahu aktivistkám strhla kukly, ktorými sa maskovali, a ich gitaru hodila do koša na odpadky.

Po incidente trvajúcom necelých päť minút mal jeden z mužských členov Pussy Riot zakrvavenú tvár, pričom tvrdil, že ho Kozáci zrazili na zem. Na miesto privolali políciu, ktorá vypočula svedkov, nikoho však nezadržala. Podľa vyhlásenia donedávna väznenej členky Nadeždy Tolokonnikovovej, ktoré cituje spravodajský portál RIA Novosti, skupina pri pútači spievala pieseň “Putin ťa naučí milovať svoju vlasť”.

Tolokonnikovovú so spoluaktivistkou Mariou Aľochinovou v Soči ešte v utorok na niekoľko hodín zadržala polícia, čo zdôvodnila podozrením z krádeže v hoteli, kde boli ubytované. Obe ženy sa vo februári 2012 zúčastnili na proteste proti Putinovi v moskovskej katedrále, za ktorý strávili 21 mesiacov vo väzení. Skupina Pussy Riot začiatkom februára vydala vyhlásenie, podľa ktorého už Aľochinovú s Tolokonnikovovou nepovažuje za svoje členky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.