Ukrajinský parlament zakázal protiteroristické operácie

0
422

KYJEV 21. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský parlament vo štvrtok zákonom zakázal protiteroristické operácie, ktoré v stredu oznámila Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v reakcii na krvavé protesty v Kyjeve. Takéto operácie sú podľa parlamentu v rozpore s ústavou a SBU musí svoj rozkaz na ich konanie zrušiť. Za zákon hlasovalo 236 poslancov z 238 prítomných na hlasovaní.

Verchovna rada tiež ostro odsúdila použitie sily proti občanom ako aj “ďalšie zločiny proti ľudskosti”. Poslanci vyzvali SBU a ministerstvo vnútra, aby s použitím sily proti demonštrantom okamžite prestali. Parlament tiež žiada prešetrenie všetkých doterajších úmrtí.

Obrazom: V Kyjeve sa prelieva krv, napätie neustáva

Jednotky ministerstva vnútra sa podľa zákona musia stiahnuť a prestať blokovať cesty, mosty, námestia a ulice v Kyjeve a ďalších mestách. Ministerstvo má poslať všetky bezpečnostné sily na miesto ich trvalého nasadenia. Ministerstvo obrany má zas podľa poslancov zakázať nasadenie ozbrojených síl proti demonštrantom.

Zákon nadobudne platnosť až po jeho podpise prezidentom Viktorom Janukovyčom, čo s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že ide síce o dôležitý, no len symbolický krok zo strany zákonodarcov.

Video: Sledujte dianie na ukrajinskom Majdane naživo

Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie priamo v Kyjeve v noci zo štvrtka na piatok stále rokovali o upokojení násilných demonštrácií na Ukrajine. Šéfovia diplomacií Francúzska, Poľska a Nemecka viedli krízové rokovania tak s vládou ako aj s opozíciou. “Rozhovory stále pokračujú. Zúčastňujú sa na nich opoziční lídri, šéf parlamentu a viacero poslancov,” uviedol prostredníctvom svojho Twitteru hovorca poľského rezortu diplomacie Marcin Wojciechowski. Únia sa ešte vo štvrtok dohodla na zavedení sankcií voči niektorým vysokým ukrajinským predstaviteľom. Poľský premiér Donald Tusk zase vyhlásil, že jeho ukrajinský partner Viktor Janukovyč je pripravený na vypísanie predčasných volieb.

Podľa opozičných zdrojov si strety v Kyjeve od utorka vyžiadali už najmenej 128 obetí na životoch ako aj niekoľko stoviek zranených. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo usmrtenie 67 ľudí.

Odporúčame:

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

Kremeľ Ukrajine peniaze nepošle, čaká na upokojenie situácie

Obama zaútočil na Putina pre jeho postoj k Ukrajine

Video: Hrôza v Kyjeve, po Ukrajincoch pália ostrými nábojmi

Ukrajinci nechcú pre nepokoje reprezentovať, opúšťajú Soči

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie neprestáva

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.