Tri mostné piliere na D1 pri Levoči stavbári zbúrajú

0
400

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) odmietla prevziať tri postavené mostné piliere na stavbe druhého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov pri Levoči. Dôvodom je nevyhovujúca kvalita použitého betónu. Stavebné združenie vedené spoločnosťou Eurovia SK, a.s. Košice musí piliere zbúrať a postaviť nové na vlastné náklady. Ako pre agentúru SITA v piatok potvrdil hovorca NDS Marcel Jánošík, pokiaľ ktorýkoľvek objekt nezodpovedá normám, musí zhotoviteľ vykonať nápravu. Zmluvná cena prác na diaľnici sa podľa neho nezvýši a plánovaný termín jej odovzdania do užívania bude dodržaný.

Spoločnosť Eurovia SK sa k prípadu nechcela vyjadriť. “V zmysle zmluvy uzatvorenej medzi investorom a zhotoviteľom za komunikáciu týkajúcu sa stavby D1 zodpovedá výhradne investor,” odpovedala PR manažérka spoločnosti Lucia Komanická.

Práce na stavbe druhého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov v dĺžke 9,5 kilometra trvajú od júna 2012 a ukončené by mali byť v júli 2015. Diaľnicu stavia združenie v zložení Eurovia SK, Eurovia CS, a.s. Praha a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Zmluvná cena za vypracovanie projektovej dokumentácie a stavebné práce je 126,26 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Zmluvu o dielo uzavrela NDS so stavebným združením v máji 2012.

Súčasťou úseku diaľnice medzi Levočou a Spišským Podhradím bude 591 metrový dvojrúrový tunel Šibenik, kde vlani v auguste pri razení následkom výbuchu zahynul jeden pracovník a piati sa zranili. Stavbu tunela Šibenik pre združenie kompletne zabezpečuje subdodávateľsky firma TUBAU, a.s. so sídlom v Žiline. Súčasťou prác je výstavba diaľničného privádzača Levoča v dĺžke 985 metrov a kruhovej križovatky pri Levoči. Na diaľničnom úseku bude dvanásť mostov a veľké ľavostranné odpočívadlo pri Levoči.

Externý stavebný dozor na stavbe druhého úseku D1 pri Levoči, vrátane susedného prvého úseku v dĺžke 9 kilometrov, zabezpečuje Združenie SD Jánovce Jablonov. Členmi združenia sú firmy AE Dozoring, s.r.o. a Infraprojekt, s. r. o. so sídlom v Bratislave. Zmluvná cena stavebného dozoru je 1,888 milióna eur bez DPH.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.