Sýrski povstalci znovu zaútočia v Halabe, varovali ľudí

0
388

BEJRÚT 6. februára (WEBNOVINY) – Sýrski povstalci vo štvrtok ohlásili novú vojenskú kampaň v severnej provincii Halab (Aleppo). Stalo sa tak pár dní po tom, čo sily režimu vystupňovali letecké útoky s cieľom znovudobyť územie a vyhnať obyvateľov z oblastí pod kontrolou opozície.

Najväčšia sýrska povstalecká koalícia, známa ako Islamský front, spojila sily s džihádistickým frontom an-Núsra, aby uskutočnila novú ofenzívu.

Sily prezidenta Baššára al-Asada nedávno uskutočnili sériu útokov na mesto Halab, jedno z niekdajších sýrskych obchodných centier, pričom použili mimoriadne obávané trieštivé bomby naplnené výbušninami a kovovými časťami. Povstalci varovali obyvateľov žijúcich pri kontrolných stanovištiach a základniach vládnych síl, aby počas nasledujúcich 24 hodín odišli, pretože tieto miesta budú ich hlavnými cieľmi.

Asadove sily zaznamenali v poslednom čase v najväčšom meste Sýrie menšie úspechy, z ktorých mnohé opozičné zdroje vinia boje medzi povstalcami navzájom. Tie si vyžiadali za uplynulé týždne už viac než 2 300 obetí. Islamský front a niektorí jeho sekulárni spojenci sa snažia zo Sýrie vyhnať Islamský štát v Iraku a Levante, odnož al-Kájdy, s ktorou majú ideologické a teritoriálne spory.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.