Sýrske rokovania v Ženeve skončili opäť bez úspechu

0
364

ŽENEVA 15. februára (WEBNOVINY) – Aj ďalšie kolo mierových rokovaní vo švajčiarskej Ženeve o vyriešení konfliktu v Sýrii sa skončilo bez akéhokoľvek významnejšieho pokroku.

Médiá o tom po skončení rozhovorov v sobotu informoval vyslanec medzinárodného spoločenstva pre Sýriu, Alžírčan Lachdar Brahímí. Zároveň sa Sýrčanom “ospravedlnil” za to, že obe strany konfliktu nedokázala presvedčiť o svojich argumentoch.

Odporúčame aj:

Sýrska vláda sa zúčastní na druhom kole rokovaní v Ženeve

Sýria ešte nevie, či príde na ďalšie mierové rokovania

Končia sa mierové rokovania o Sýrii, výsledky sú slabé

Témou diskusií je likvidácia chemických zbraní v Sýrii

Na vine je podľa neho predovšetkým sýrska vláda, ktorá odmietla rokovať o vytvorení prechodného orgánu, ktorý by do vyriešení krízy riadil krajinu. Brahímí neinformoval ani o dátume prípadného ďalšieho kola rokovaní, informuje spravodajský portál britskej stanice BBC.

Sýrska opozícia ešte v stredu vyzvala na vytvorenie prechodnej vlády, ktorá by za podpory OSN dohliadala na prímerie a bola by oprávnená vyhnať z krajiny zahraničných bojovníkov pôsobiacich na oboch stranách občianskeho konfliktu.

Návrh prezentovali medzinárodnému sprostredkovateľovi Brahímímu a sýrskej vládnej delegácii počas mierových rokovaní v Ženeve. Plán sa však nezmieňuje o osude sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada.

Sýrska vládna delegácia však trvala na tom, že rokovania sa musia zamerať na “boj proti terorizmu” a odmietla paralelné rozhovory o priorite opozície, aby vznikla prechodná vláda, ako “zbytočnú” myšlienku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.