Snívate o aute, ale nemáte peniaze? Možností je viac

0
1257

Kto by si nechcel spraviť radosť novým autom? Alebo si kúpiť ojazdené auto? Výber je veľký a ceny zaujímavé, takže podmienky sú na to dnes ako ideálne. Čo však robiť, ak nemáte dostatočné množstvo finančných prostriedkov? Odpoveď je jednoduchá no zložitá zároveň: požičať si na auto.

Čo zvážiť a podľa čoho si vybrať spôsob financovania

Ak sa rozhodnete financovať kúpu vozidla prostredníctvom požičaných prostriedkov, mali by ste zvážiť niekoľko podmienok a faktorov pri výbere toho najlepšieho spôsobu. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, vo výsledku si môžete ušetriť nemálo času, energie a aj peňazí.

Do úvahy teda berte:

 • či si kupujete jazdené alebo nové auto
 • ako dlho budete auto používať
 • ako dlho chcete auto splácať
 • či si chcete požičať na celú sumu alebo na čiastočné dofinancovanie
 • či chcete platiť len povinné zmluvné poistenie alebo aj havarijné poistenie
 • či kupujete auto ako súkromná osoba alebo ako firma

Najčastejšie sa na financovanie kúpy auta využívajú buď leasing alebo bežný splátkový úver. Platí to tak pre nové vozidlá, ako aj pre autá jazdené, ktoré kupujete z druhej ruky. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi financovania a čo je lepšie?

Leasing sa oplatí na nové auto do firmy

Ak kupujete auto do firmy, oplatí sa vám s veľkou pravdepodobnosťou skôr leasing. Leasingové splátky si môžete dať do nákladov, takže ušetríte pri platení dane. V tomto prípade je najlepšia doba leasingu 4 roky, nakoľko 4 roky trvá aj odpisovanie vozidla v účtovníctve firmy.

Pri nových autách je leasing tiež výhodnejšia možnosť, no len v prípade, že využijete akciové financovanie priamo od predajcu auta. V takomto prípade je možné získať zaujímavú zľavu na auto, no jej poskytnutie je samozrejme viazané na využitie finančných služieb predajcu.

Leasing však má aj niekoľko podstatných nevýhod:

 • auto sa stáva vašim majetkom až po zaplatení poslednej splátky
 • musíte uzatvoriť havarijne poistenie v prospech leasingovej spoločnosti
 • vybavovanie je náročnejšie na čas
 • leasing sa uzatvára len ku konkrétnemu vozidlu

Pôžička a spotrebný úver ako univerzálne možnosti

Flexibilnejším riešením sú úvery, či už bankové alebo nebankové pôžičky. Tie môžete využiť tiež pri kúpe nového auta, ale napríklad aj pre staršie vozidlá. Pokiaľ si zoberiete bezúčelový úver, nemusíte sa vôbec zaujímať o vek auta alebo najazdené kilometre, ako je tomu napríklad pri leasingu.

Zároveň platí, že si môžete najprv vybaviť spotrebný úver či nebankovú pôžičku a až potom hľadať vozidlo. Nemusíte uzatvárať ani havarijné poistenie a auto je momentom kúpy ihneď vaše. Úver pochopiteľne môžete zobrať aj v prípade, že kupujete vozidlo na firmu, nielen ako súkromná osoba.

Bankový úver či nebanková pôžička sa dajú získať obvykle s týmito parametrami:

 • výška pôžičky môže byť až do 20.000 €, v prípade dostatočnej bonity aj viac
 • splatnosť do 8 rokov, čo je dlhšie ako leasing
 • netreba žiadne zabezpečenie, neručíte autom ani iným majetkom
 • možnosť predčasného splatenia kedykoľvek a dokonca aj bez poplatku
 • v prípade bezúčelového úveru maximálna flexibilita využitia peňazí

Car sharing vs. vlastné auto

Na záver nám nedá nespomenúť jeden z najnovších skloňovaných trendov, car sharing, čiže zdieľania auta viacerými ľuďmi. Táto možnosť sa spomína ako alternatíva ku kúpe vlastného auta a aj keď ide o nepochybne zaujímavú myšlienku, rozhodne nie je vhodnú pre každého.

Vlastné auto je totiž stále najlepšou možnosťou a dôvodov je hneď niekoľko: časová flexibilita, lepšia starostlivosť o auto jedným majiteľom, pohodlné používania kedykoľvek a kdekoľvek a dokonca je to stále finančne najvýhodnejšia alternatíva. Zostáva si teda už len vybrať vysnívané autíčko, spôsob financovania, konkrétny úver a užívať si jazdenie!

Zdroj foto – pexels.com