Smer nevalcuje, tvrdí Robert Kaliňák o novom volebnom zákone

0
159

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) verí, že do konca februára sa podarí uzavrieť diskusiu s opozičnými stranami o novej volebnej legislatíve. V marci by sa mohol zákonmi, ktoré v septembri 2013 prešli do druhého čítania, opäť zaoberať parlament.

V relácii RTVS O päť minút dvanásť hovoril, že diskusiu vedú s veľmi širokým okruhom opozície, stále doň pribúdajú nové subjekty, ktoré vznikli odčleňovaním. “Často býva Smer obviňovaný z toho, že valcuje. Ale realita taká nie je,” povedal Kaliňák. Argumentoval, že už akceptovali 32 zásadnejších pripomienok opozície.

“Je to dôkazom toho, že nevalcujeme,” dodal s tým, že majú záujem, aby pravidlá volieb boli štandardné a zárukou toho, že volič si vyberie naozaj to, čo si želá. Na základe požiadaviek opozície sa podľa Kaliňáka nový volebný zákon bude pravdepodobne vzťahovať až na parlamentné voľby

KDH má výhrady najmä k tomu, že na Slovensku by mal pretrvať systém jedného volebného obvodu, je za návrat k štyrom volebným obvodom, ako to bolo v minulosti. “Táto zmena je pre nás logickým potvrdením apelov a prísľubov, že sa vrátime k pôvodnému systému. Alebo vytvoríme predpoklady, ktoré znamenajú väčšie priblíženie toho, kto má moc k tomu, kto mu moc dáva,” povedal predseda KDH Ján Figeľ.

Koniec špekuláciám a balónikom, tvrdí Figeľ

Chceli by upraviť aj niektoré ustanovenia, ktoré sa dotýkajú volebného moratória, kampaní, ale aj zjednotenia pravidiel pre všetky voľby. “Takisto nevyhnutné kvalifikačné predpoklady predovšetkým pre starostov v komunálnych voľbách, ” dodal Figeľ, podľa ktorého aj toto je slovenský problém. Okrem vedomostnej kvalifikácie by to mala byť aj bezúhonnosť. Úpravu volebného systému chcú aj preto, aby bola politika vnímaná ako správa vecí verejných, nie špekulácia alebo balóniky a pokusy.

Na margo požiadavky, aby jeden človek mal plat len za jeden mandát Kaliňák pripomenul, že aj KDH v roku 2004 pripustilo zmenu, ktorá umožňuje vykonávanie viacerých mandátov. “Dovtedy fungovalo, že bol iba jeden plat a ak ste mali viacero funkcií, z ostatných ste poberali, ak sa nemýlim, minimálnu mzdu,” povedal minister.

Predpokladá, že vtedy to mohlo byť aj pre KDH výhodné, lebo mali viac starostov. “A dnes je to presne naopak. Čiže niekedy sa aj nám ťažko vyzná v tom, čo vlastne presne strany chcú, keď chcú zrušiť to, čo samy zaviedli,” uviedol Kaliňák. Pripomenul aj to, že zmena na jeden namiesto štyroch volebných krajov prišla pred voľbami v roku 1998 zákonnou úpravou vlády Vladimíra Mečiara.

Systém sa nezmenil desať rokov

“Od roku 1998 bolo KDH vo vláde 10 rokov, za desať rokov sa ten systém nezmenil. Ja sa pýtam – je to úprimný záujem zmeny,” pýtal sa Kaliňák. Podľa jeho slov v pomernom systéme zmena na štyri volebné kraje nikomu nič nepribližuje, jeden obvod je v prospech malých strán. Ak je zámer robiť krajské rozloženie, musel by byť podľa Kaliňáka väčšinový volebný systém. “Aby sa bojovalo v jednomandátových obvodoch o to, kto presne bude zastupovať napríklad okres,” konštatoval.

Preto navrhovali diskusiu, rozdeliť 150 poslancov na polovicu, keďže 75 poslancov približne zodpovedá počtu okresov. Takže by mohli byť jednomandátové obvody a 75 poslancov z regiónov, kde by volič mal konkrétny kontakt s voličom. “Boli sme pripravení aj na zásadnejšiu zmenu, ale veľmi ťažko sa presadzuje zmena, ktorá je bližšie k voličom, keď všetci z opozície kričia, že to je v prospech Smeru. Tak to samozrejme nerobíme, lebo nechceme byť obviňovaní z toho, že chceme kriviť demokraciu, kriviť voľby,” vyhlásil minister v RTVS.

Figeľ je presvedčený, že je povinnosťou a zodpovednosťou politikov priblížiť vzťah poslanec-volič. Pripomenul, že za dva roky vlády Smeru nebol prijatý žiadny zásadnejší návrh opozície. “To považujem za škodu”. Vláda jednej strany tu totiž dlho nebola a preto skôr volá po kontrole moci a po vyvažovaní.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.