Slovensko by malo pomôcť zraneným Ukrajincom, tvrdí Lipšic

0
436

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Slovensko by mohlo podľa predsedu hnutia NOVA Daniela Lipšica zraneným demonštrantom z Kyjeva zabezpečiť lekársku starostlivosť na Slovensku.

Ako povedal v piatok na tlačovej besede, podobnú ponuku dostali demonštranti z Poľska a Litvy. Tá sa už aj uskutočňuje. “Je to gesto solidarity. Bolo by to správne humanitárne gesto,” povedal. Lipšic navštívil spolu s ďalšími dvomi poslancami NR SR Kyjev, kde sa stretli s opozičnými lídrami a boli na hlavnom námestí na Majdane.

“Situácia na Ukrajine je vážna. Hrozí vyhrotenie násilia. Opoziční predstavitelia majú výhrady k postupu EÚ, ktorá okrem stretnutí, nepodnikla žiadnu akciu,” konštatoval.

Obrazom: Ukrajina očami slovenského fotografa

Ukrajinská opozícia je podľa Lipšica pripravená poskytnúť EÚ konkrétny zoznam prokurátorov a sudcov, ktorí odsudzujú demonštrantov na prísne tresty za údajné trestné činy spáchané proti vládnej moci. “Keďže ide väčšinou o zmanipulované procesy, skúsime navrhnúť, aby takýmto ľuďom EÚ neposkytovala víza. Je to konkrétny krok proti jednotlivcom, ktorí sa spreneverujú výkonu funkcie, ohrozujú demokraciu a slobodu,” zdôraznil Lipšic.

Ukrajina sa zmieta v najhorších nepokojoch od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Dôvodom je nespokojnosť s vládou a prezidentom, ktorý koncom novembra nepodpísal prelomové dohody s EÚ. Krátko nato vypukli v Kyjeve demonštrácie, ktoré eskalovali v polovici januára po prijatí kontroverznej legislatívy, ktorá sprísňovala podmienky masového zhromažďovania. Parlament zákony pod tlakom nepokojov napokon zrušil.

Odporúčame:

Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

Slovensko nechce sankcie pre Ukrajinu, tvrdí minister Lajčák

Ukrajinská opozícia chce rokovať o zmenách v ústave

Video: Situácia na rozbúrenej Ukrajine

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.