Slováci si užijú slnko, niekde bude takmer desať stupňov

0
151

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Tlaková výš, zasahujúca od východu do karpatskej oblasti, slabne. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Streda bude slnečná. Ráno sa na západe miestami objaví hmla alebo nízka oblačnosť. Postupne však v západnej polovici krajiny oblačnosti pribudne.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 1 až 7 stupňov Celzia, na severe miestami dosiahne aj 9 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov sa bude pohybovať okolo nuly.

Zafúka juhovýchodný až južný vietor do rýchlosti 20 kilometrov za hodinu, na juhozápade miestami okolo 30 kilometrov za hodinu s nárazmi do 55 kilometrov za hodinu.

Na hrebeňoch hôr hrozí celý deň víchrica, varujú meteorológovia. Pred prudkým vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť 72 až 97 kilometrov za hodinu, vydali výstrahu prvého stupňa.

Okrem výstrahy pred silným vetrom vydal SHMÚ aj výstrahu prvého stupňa pred poľadovicou, ktorá platí vo štvrtok 6. februára pre viacero okresov vo všetkých krajoch Slovenska. Šmýkať sa na cestách bude od skorého rána až do 11:00 hodiny, informuje v stredu portál SHMÚ.

V Tatrách naďalej mierne lavínové nebezpečenstvo

Na horách bolo v stredu ráno jasno, v Malej Fatre s nízkou oblačnosťou. Teplota vzduchu sa pohybovala od -7° C do 3° C. Fúkal čerstvý až silný vietor prevažne južných smerov rýchlosťou do 50 kilometrov za hodinu. V Nízkych Tatrách dosahoval silu víchrice s rýchlosťou do 90 kilometrov za hodinu, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Za posledných 24 hodín nepripadol nový sneh. Snehová pokrývka je vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnená. Vo vyšších polohách Tatier silný vietor sneh uložil do žľabov a múld prevažne severných až východných orientácií a vytvoril v nich pod hrebeňmi nestabilné snehové kliny a vankúše. Na náveterných svahoch vietor vytváral nebezpečné dosky.

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier nad hranicou 1800 metrov nad morom je mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo vyšších polohách Tatier je na tvrdom snehovom podklade vetrom previaty sneh, ktorý je nerovnomerne rozmiestený. V žľaboch so severnou, severovýchodnou až východnou orientáciou sú vytvorené menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje.

Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení na strmých svahoch. Na poludnie a v poludňajších hodinách na slnkom prehriatych svahoch sa môžu formovať spontánne splazy a malé lavínky. Stredné a veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.

V Nízkych Tatrách trvá popoludní nad hranicou 1800 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň, dopoludnia bude len malé lavínové nebezpečenstvo – 1. stupeň. Snehová pokrývka je dobre spevnená a stabilná. Na týchto strmých svahoch je možné uvoľnenie menších lavín pri veľkom dodatočnom zaťažení. Stredné ani veľké spontánne lavíny sa neočakávajú.

Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry pre nízku a nesúvislú snehovú pokrývku lavínové nebezpečenstvo nehrozí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.