Šéf Európskeho parlamentu pobúril izraelských poslancov

0
346

JERUZALEM 13. februára (WEBNOVINY) – Veľkej kritiky zo strany skupiny izraelských poslancov sa v stredu dostalo predsedovi Európskeho parlamentu (EP) Martinovi Schulzovi, ktorý vystúpil s prejavom na pôde tamojšieho parlamentu. Schulz predniesol reč vo svojom materinskom jazyku a poukázal na nezrovnalosti vo využívaní a prístupe k vode na okupovanom Západnom brehu.

Poslanci opustili sálu

Jeho slová pobúrili konzervatívnych poslancov, ktorí s hanlivými výkrikmi na jeho adresu opustili rokovaciu sálu. Nespokojnosť neskrýval ani premiér Benjamin Netanjahu. Tomu sa nepozdávalo, že Schulz sa verejne priznal, že nevie, či sú jeho informácie pravdivé, no napriek tomu ich predniesol. Predseda EP sa priznal, že iba reprodukoval slová mladých ľudí, ktorých tento týždeň stretol počas návštevy palestínskej metropoly Ramalláh.

“Ako mladí ľudia všade na svete, ich snom je zlepšovať sa, študovať a cestovať, nájsť si prácu a založiť si rodinu. No majú aj ďalší sen týkajúci sa niečoho, čo mnohí mladí ľudia považujú za samozrejmé: chuť slobode žiť vo svojej krajine, bez hrozby násilia, bez obmedzenia slobody pohybu. Jeden z mladých ľudí sa ma spýtal niečo, čo sa ma naozaj dotklo – aj keď som si to nemohol overiť. “Ako to, že Izraelčan môže používať 70 litrov vody denne a Palestínčan iba 17?” opýtal sa pred plénom izraelského parlamentu Schulz.

Moralizovanie v nemčine

Líder náboženskej strany Židovský domov a minister obchodu a práce Naftali Bennett verejne vyhlásil, že žiada od neho ospravedlnenie, keďže odmieta “falošné moralizovanie a navyše v nemčine”. Podľa Netanjahua zase Schulzove slová odrážajú všeobecný trend “očierňovania” Izraela a jeho politiky bez overenia si faktov.

Ako uvádza správa OSN z decembra 2012 spotrebovali Izraelčania žijúci na území Západného brehu v priemere šesťkrát viac vody ako Palestínčania žijúci na rovnakom území. Podľa izraelských úradov Izraelčan spotrebuje 170-tisíc litrov vody ročne, kým Palestínčan 110-tisíc.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.