Rómski úžerníci vyberali dlhy, policajti ich prichytili

0
403

STARÁ ĽUBOVŇA 19. februára (WEBNOVINY) – Staroľubovnianski policajti v stredu počas policajnej akcie Jastrab a Straka zadržali v Šarišskom Jastrabí v okrese Stará Ľubovňa manželov – úžerníkov.

Tridsaťštyriročného muža a jeho 30-ročnú manželku zadržali priamo pri vyberaní pôžičiek a „interesu“, ako sa v rómskej komunite nazývajú mesačné úroky. Policajti vykonali u manželom aj domovú prehliadku, pričom zaistili viacero dôkazov ako zošity s menami dlžníkov a sumami, ktoré požičali, prípadne im ľudia museli vracať, informoval na tlačovej besede v starej Ľubovni riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni Ján Devera.

Priamo počas akcie polícia zadržala aj 550 eur, ktoré pochádzali zo spomínanej trestnej činnosti.

Ročná úroková miera sa šplhala

Z doterajšieho vyšetrovania vyplynulo, že dvojica pri požičaní napríklad 100 eur požadovala na ďalší mesiac splatenie 130 eur. Ak dotyčný nemal peniaze na zaplatenie dlžnej sumy spolu s „interesom“, bol povinný zaplatiť minimálne „interes“. Jeho dlh bol vymazaný, až keď bol schopný splatiť okrem interesu aj požičanú sumu. Takéto splácanie mohlo trvať mesiac, ale aj niekoľko mesiacov či rokov.

Ročná úroková miera sa tak mohla vyšplhať až na niekoľko sto percent. Evidenciu si dvojica robila v slovenských korunách a prepočítavala si výslednú sumu na eurá kurzom 30 korún za jedno euro.

Zneužívali sociálnu situáciu spoluobčanov

Podľa polície zadržaná dvojica takýmto spôsobom zneužívala sociálnu situáciu svojich spoluobčanov. Momentálne polícia eviduje minimálne sedem poškodených a suma, o ktorú dvojica podľa polície obrala ľudí presahuje niekoľko tisíc eur.

Na utorkovej policajnej akcii sa zúčastnilo 64 policajtov zo Starej Ľubovne, ale i policajti z prešovského krajského policajného riaditeľstva a policajného prezídia. Prípad úžery sledovali policajti už od roku 2009. Dvojicu už vyšetrovateľ obvinil zo zločinu úžery a sú v cele policajného zaistenia. V najbližších dňoch sa bude rozhodovať o ich väzobnom stíhaní. Ak sa podarí dvojici dokázať vinu, môžu si za úžeru posedieť vo väzení až 12 rokov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.