Rómovia vlani dostali na stavbu domov stovky tisíc eur

0
285

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity poskytol v minulom roku celkovo 126 tisíc eur na program svojpomocnej výstavby domov. Informovala o tom Michaela Paulenová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.

Peniaze vyčlenili v rámci “Výzvy na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb rómskych komunít”. Po schválení komisiou dotáciu dostali obce Veľká Lomnica, Breznica a mesto Humenné. V rámci programu postavia v každej z týchto obcí tri rodinné domy. Maximálna výška dotácie na výstavbu jedného domu je 14 000 eur, pričom podporené budú iba aktivity na nákup materiálu a stavebný dozor.

Musia si postavať domy sami

“Rómovia nezískajú domy do prenájmu od obce zadarmo. Obec dáva pozemok, úrad poskytol financie na stavebný materiál a Róm ako budúci nájomca si to obydlie musí postaviť sám. Dom bude vo vlastníctve obce a nájomca si musí včas a zodpovedne plniť povinnosti spojené s nájmom ako každý iný nájomca akejkoľvek nehnuteľnosti. V opačnom prípade by mu hrozila strata nájmu,” povedal o projekte splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák.

Jednou z podmienok na získanie obecného nájomného rodinného domu bude podľa Poláka participácia na ich výstavbe a dodržiavanie pracovnej disciplíny.

Peniaze dostali tri obce

“Program svojpomocnej výstavby rodinných domov sme presadzovali z viacerých dôvodov. Má byť prostriedkom na získanie alebo obnovenie pracovných zručností, ktoré Rómovia môžu využiť pri získaní zamestnania a súčasne slúžiť ako pilotný projekt, ktorý po úspešnom overení v týchto lokalitách plánujme rozšíriť aj do ďalších obcí,” tvrdí splnomocnenec.

Veľká Lomnica, Breznica a Humenné sa zaviazali, že po dobu desiatich rokov od dokončenia stavieb a po dobu desiatich rokov od vydania rozhodnutia umožňujúceho užívanie stavieb, budú udržiavať stavby v dobrom technickom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo technických a hygienických nedostatkov. Program je zameraný primárne na mladé rómske rodiny, ktorým má pomôcť dostať sa z nevyhovujúcej životnej situácie. Úrad chce s podporu programu pokračovať aj v období 2014-2020.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.