Prvá cesta nového českého premiéra vedie na Slovensko

0
338

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Nový český premiér Bohuslav Sobotka vo štvrtok prišiel na oficiálnu návštevu Slovenska. Pokračuje tak v tradícii, podľa ktorej prvé zahraničné cesty českých a slovenských najvyšších činiteľov smerujú vždy do Bratislavy, resp. do Prahy.

Českého predsedu vlády Sobotku prijal premiér Robert Fico, minister financií Peter Kažimír a predseda parlamentu Pavol Paška. Rokovať budú o vzájomných vzťahoch, o pozitívnej skúsenosti Slovenska s výberom daní, ale aj o plánovanom spoločnom zasadnutí českej a slovenskej vlády. Obaja premiéri tiež vystúpia v rámci zasadnutia Národného konventu o Európskej únii.

Český prezident Miloš Zeman vymenoval predsedu Českej strany sociálne demokratickej (ČSSD) Bohuslava Sobotku za nového premiéra 17. januára.

Životopis českého premiéra Bohuslava Sobotku

Mgr. Bohuslav Sobotka sa narodil 23. októbra 1971 a v roku 1995 vyštudoval Právnickú fakultu Masarykovej Univerzity v Brne.

Bohuslav Sobotka sa ako člen Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) od decembra 1989 podieľal na obnovení jej činnosti v Brne a vo Vyškove a v roku 1990 bol jedným zo zakladajúcich členov Mladých sociálnych demokratov. V roku 1996 bol prvýkrát zvolený do Poslaneckej snemovne ČR na kandidátke ČSSD a za poslanca za ČSSD bol opätovne zvolený v rokoch 1998, 2002, 2006, 2010 a tiež v predčasných voľbách v októbri 2013.

V rokoch 2002-2006 bol ministrom financií, najprv vo vláde Vladimíra Špidlu a túto funkciu zastával aj vo vládach Stanislava Grossa a Jiřího Paroubka, ktoré krátko pôsobili po odstúpení Špidlu z úradu.

Od roku 2003 je Bohuslav Sobotka členom predsedníctva ČSSD a od marca 2011 je jej predsedom.

ČSSD vyhrala predčasné voľby v októbri 2013 so ziskom 20,5 percenta a český prezident Miloš Zeman vymenoval Bohuslava Sobotku za nového premiéra Českej republiky 17. januára 2014. Sobotka je po získaní postu premiéra druhým najmladším českým politikom, ktorému sa to podarilo. Stanislav Gross sa stal premiérom v roku 2004 ako 34-ročný.

Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA a wikipedia.org.

Česko-slovenské vzťahy

Český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska, pokračuje v tradícii, podľa ktorej prvé zahraničné cesty českých a slovenských najvyšších činiteľov smerujú vždy do Bratislavy, resp. do Prahy.

Spoločné dejiny Česka a Slovenska siahajú do roku 1918, keď po rozpade Rakúsko-Uhorska vznikla okrem iných štátnych útvarov aj Československá republika. Štát sa rozkladal na území dnešného Česka a Slovenska, do roku 1945 aj na území Zakarpatskej Ukrajiny a na menších územiach dnešného Poľska. Okrem rokov 1939-45 spájajú Česko a Slovensko spoločné dejiny, obdobie po roku 1945 do roku 1960 nazývajú historici obdobím ľudovej demokracie, po ktorom do roku 1989 nastalo socialistické obdobie.

Od novembra 1989 bolo Československo demokratickou republikou, uskutočnili sa viaceré reformy obnovujúce demokraciu a trhový mechanizmus, no pretrvávali rozdielne názory na budúcu podobu česko-slovenskej federácie. Obdobie po novembri bolo poznačené viacerými nezhodami – o názve štátu bola “pomlčková vojna”, pretrvávala asymetria mnohých štátnych inštitúcií a nezhody boli o vytváraní samostatných štátnych symbolov. Po druhých slobodných parlamentných voľbách v roku 1992, po ktorých sa premiérmi stali Václav Klaus v Českej republike a Vladimír Mečiar v Slovenskej republike, udalosti smerovali k rozpadu republiky.

Rozchodu predchádzalo prijatie Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky, uznesenie Slovenskej národnej rady zo 17. júla 1992, v ktorom poslanci požadovali samostatnosť Slovenska. Deklarácia bola súčasťou procesu, ktorého vyvrcholením bol rozpad ČSFR a vznik samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993. Federálne zhromaždenie 25. novembra 1992 schválilo ústavný Zákon o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky. O polnoci 31. decembra 1992 zanikol spoločný štát Čechov a Slovákov a vznikli dva samostatné štáty – Slovenská republika a Česká republika.

Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA a wikipedia.org

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.