Protesty radikálov v Bosne pokračujú, sú však pokojnejšie

0
449

SARAJEVO 8. februára (WEBNOVINY) – V Bosne a Hercegovine pokračujú aj v sobotu protivládne protesty, tentokrát však majú pokojný charakter. Demonštrácie, ktoré sa začali ešte v utorok v meste Tuzla, prerástli v piatok do násilností, pričom demonštranti podpálili aj niekoľko budov v hlavnom meste Sarajevo.

Najhoršie nepokoje od ukončenia vojny v Bosne v 90. rokoch si vyžiadali desiatky zranených. V dôsledku protestov už rezignovali mestské rady v štyroch mestách vrátane Sarajeva. V sobotu sa ľudia objavili v uliciach aj s metlami a začali odstraňovať následky a upratovať.

REAKCIU SLOVENSKEJ DIPLOMACIE na dianie v Bosne nájdete TU.

Obrazom: Situácia na Bosne, radikáli podpálili vládne budovy

Dôvodom nespokojnosti tisícov ľudí, ktorí prišli demonštrovať pred úradné budovy, je zatvorenie viacerých podnikov a veľká nezamestnanosť dosahujúca až 40 percent. Dôvodom zatvorenia podnikov a tovární bola ich divoká privatizácia.

Komplikovaný štátny útvar Bosny a Hercegoviny pozostávajúci zo srbského a chorvátsko-bosnianskeho celku vznikol v roku 1995 po podpísaní Daytonskej dohody, ktorá ukončila niekoľkoročnú krvavú vojnu na Balkáne. Bosniaci dlhodobo žiadajú zrušenie Republiky srbskej v záujme silnejšej centrálnej vlády v Sarajeve. Krajinu totiž trápia veľké ekonomické a politické problémy a najmä veľká miera korupcie. Aj preto krajina napriek podpore zo strany EÚ napreduje iba veľmi pomaly.

Video: Bosnianske mesto Tuzla sa prebudilo do spúšte

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.