Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

0
650

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Vláda SR je hlboko znepokojená násilím, ktoré prepuklo v uliciach Kyjeva a ktoré má za následok veľa obetí na životoch a stovky zranených ľudí. Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák o situácii na Ukrajine informoval na stredajšom rokovaní vlády. Uvádza sa tak vo vyhlásení premiéra Roberta Fica, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor úradu vlády SR.

Vláda odsudzuje všetky formy násilia. Vyzýva k jeho okamžitému zastaveniu a v ďalšom období aj zdržaniu sa. “Jedinou cestou k nájdeniu ústavného východiska sú politické rokovania vlády, opozície a občianskej spoločnosti, ktoré by mali viesť k potrebným ústavným reformám a demokratickým a transparentným prezidentským voľbám,” píše sa vo Ficovom vyhlásení s tým, že Slovenská republika si praje stabilnú, demokratickú a prosperujúcu Ukrajinu.

“Nechceme, aby sa Ukrajina dostala do izolácie, lebo to neprospeje ani Ukrajine ani nám. V súvislosti s vývojom situácie u nášho suseda v krátkom čase zasadne Bezpečnostná rada SR,” oznámil premiér.

Odporúčame:

Naživo: Ukrajina hlási 25 obetí, armáda povolala výsadkárov

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Ukrajinská vláda pustila spoza mreží všetkých demoštrantov

Na Ukrajine zabili sudcu, Janukovyč žiada rýchle vyšetrenie

Slováci musia byť pri Ukrajine nestranní, tvrdí minister

Ukrajina odložila dohodu s EÚ, Slovensko je prekvapené

Premiér Fico váha v otázke Ukrajiny, upozorňujú frešovci

Slovensko by malo pomôcť zraneným Ukrajincom, tvrdí Lipšic

Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

Únia by mala prijať jasné opatrenia

Štáty Európskej únie (EÚ) by mali prijať cielené opatrenia voči jednotlivcom zodpovedným za násilie na Ukrajine, tvrdí minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Môžu napríklad zmraziť bankové účty osobám, pri ktorých existuje podozrenie, že peniaze nenadobudli legálne, alebo dať na čierny vízový zoznam ľudí, ktorí nesú zodpovednosť za smrť demonštrantov, dodal Lajčák. “Zakážme im vstup do krajín EÚ, neviem si predstaviť, že by sme mohli urobiť menej než toto,” povedal Lajčák po dnešnom rokovaní vlády. Vo štvrtok sa budú situáciou na Ukrajine zaoberať ministri zahraničia krajín EÚ, podľa Lajčáka sa debata v Bruseli bude uberať práve týmto smerom. “Nehovoríme o sankciách, ale o potrestaní ľudí, ktorí sú zodpovední,” doplnil.

Lajčák vyčíta vláde prezidenta Janukovyča, že nemá záujem o skutočnú diskusiu s časťou svojho národa. “Je neakceptovateľné, aby sa politický nesúhlas riešil takým spôsobom, že necháva za sebou desiatky mŕtvych. (…) Ak niekto mal pocit, že ešte neboli všetky rubikony prekročené, tak po včerajšej noci už také ilúzie asi nemá nikto,” ukončil. Znepokojenie vyjadrila aj strana SDKÚ-DS. Tá tiež vyzýva ukrajinskú vládu, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu s predstaviteľmi opozície a rešpektovala právo občanov na zhromažďovanie.

“Ako podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti som požiadal o mimoriadne zvolanie výboru za účasti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a veľvyslanca Ukrajiny,” povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec s tým, že vláda by mala začať v tejto záležitosti aktívne konať. “Je v našom záujme, aby sa otázky Ukrajiny stali aj stredobodom európskej politiky,” dodal Štefanec s tým, že keďže je Ukrajina naším východným susedom, jej osud je aj v našom záujme.

Znepokojení sú aj Obyčajní ľudia

Nepokoje na Ukrajine si vyžiadali už najmenej 25 obetí a boli tak najkrvavejšie od vypuknutia demonštrácií proti prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Mŕtvi sú pritom na oboch stranách – deväť obetí je na strane policajtov, zvyšok tvoria demonštranti, ale aj jeden novinár.

Situáciou na Ukrajine je znepokojené aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). “Situácia je veľmi vážna, pretože vládna moc sa rozhodla použiť násilie voči vlastnému obyvateľstvu. Takéto krajné riešenie môže znamenať, že Ukrajina je iba krok od vypuknutia občianskej vojny,” uviedol poslanec NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO).

Hnutie preto volá po dialógu a aktívnom zapojení sa EÚ do mierového urovnania sporu. Je potrebné rázne odsúdiť násilie páchané na obyvateľoch krajiny a vyvodiť zodpovednosť voči zodpovedným za tento stav na Ukrajine. “Takéto správanie sa je v demokracii neprípustné a Európska únia musí jasne obhajovať hodnoty, na ktorých je založená. Nielen slovami, ale situácia si vyžaduje už aj konkrétne činy. Sme presvedčení, že slovenská diplomacia by mala byť jednoznačne aktívnejšia a zapojiť sa do tvorby európskej reakcie na vážne vychýlenie Ukrajiny z demokratického a civilizovaného priestoru,” vyzval Viskupič.

Obrazom: Kyjevom opäť lietajú dlažobné kocky a horia barikády

Za hodnoty únie by sa malo aktívne zasadiť i Slovensko. Hnutie podporí diskusiu na pôde parlamentu o krokoch našej diplomacie v tejto záležitosti. “Nemôžeme sa tváriť, že sa nás to netýka, že ide o vnútroštátnu záležitosť, ktorá nebude mať priamy vplyv na nás. Je to presne naopak. V susednom štáte Slovenska, na európskej východnej hranici, bojujú ľudia za európske hodnoty a EÚ zatiaľ neurobila veľa pre to, aby im pomohla. EÚ je známa svojou mäkkou silou, ktorou vo svete pôsobí a presadzuje demokratické hodnoty. Mierové riešenie sporov, ochrana ľudských práv a účinný diplomatický tlak sú nástroje, ktoré teraz Ukrajina potrebuje a od EÚ očakáva,” dodal poslanec Jozef Viskupič.

Hnutie NOVA prijalo najnovšie správy o mnohých obetiach počas protestov v Kyjeve s hlbokým zármutkom, uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslalo hnutie. Vyzýva preto všetky strany konfliktu, aby pokračovali v rokovaniach a zabránili ďalšej eskalácii násilia a stratám na tom najcennejšom, ľudských životoch. Stabilita a prosperita Ukrajiny je podľa hnutia strategickým záujmom našej krajiny. Pokračovanie krviprelievania však môže viesť k humanitárnej katastrofe na Ukrajine, ktorá sa dotkne i Slovenska. Hnutie NOVA preto vyzýva vládu SR, aby podnikla nevyhnutné kroky na prípravu Slovenska na všetky možné scenáre vývoja na Ukrajine.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.