Praktický návod k zimným pneumatikám

0
1156
Praktický návod k zimným pneumatikám

Potrebu zimných pneumatík si uvedomíte, keď  po prvý krát skĺznete do rušnej križovatky uprostred zasneženej, alebo zľadovatenej vozovky. Je to desivé a malo by to slúžiť ako motivácia pre vašu prvú súpravu zimných pneumatík. Letné a celoročné pneumatiky totižto neponúkajú v takýchto podmienkach rovnakú brzdnú silu a trakciu ako zimné pneumatiky.

Predtým, ako si kúpite svoju prvú súpravu zimných pneumatík, je potrebné vedieť niekoľko vecí. Prvou je, že zimné pneumatiky majú na sebe logo naznačujúce, že boli navrhnuté tak, aby vyhovovali špecifickým požiadavkám na priľnavosť snehu. Inými slovami sú nútené pracovať v snehu a ľade. Majú vlastné logo, ktoré zobrazuje trojitú horu so snehovou vločkou vo vnútri.

Guma je tiež mäkšia. Dôvodom je skutočnosť, že po ochladení guma stvrdne tak, aby pracovala aj v chladnom počasí. Ďalším charakteristickým znakom zimných pneumatík je to, že behúne sú širšie a dlhšie, aby mohli vyhadzovať sneh a ľad.

To odlišuje zimné pneumatiky od celoročných a letných pneumatík, ale čo by ste ešte mali vedieť?

Aké zimné pneumatiky sú vhodné pre vaše auto?

Väčšina automobilov bude mať navrhnutý zoznam zimných pneumatík, ktoré budú fungovať pre značku a model. Nemali by ste hľadať iba najlacnejšie pneumatiky, ale mali by ste zvážiť aj závažnosť zimy vo vašej oblasti. Ak máte veľa snehu a ľadu, potom si dajte pneumatiku, ktorá zvládne takéto množstvo zrážok. Väčšina obchodov, ktoré predávajú zimné pneumatiky, bude mať odborníkov, ktorí môžu navrhnúť správnu pneumatiku pre vaše auto. Porozprávajte sa aj so svojím mechanikom.

Bude vám stačiť jedna, alebo dve zimné pneumatiky?

Nie, nebude. Zimné a celoročné pneumatiky sa vyrábajú pre rôzne poveternostné podmienky. Ak máte zimné pneumatiky iba vpredu, môžete sa točiť. Ak ich obujete iba vzadu, môže to ovplyvniť vaše schopnosti pri zatáčaní.

Ako často by ste mali kupovať zimné pneumatiky?

Ak prezúvate zimné pneumatiky každú sezónu, testy pneumatík tvrdia, že by ste z nich mali dostať štyri až päť rokov. Nenechávajte si zimné pneumatiky po celý rok. Rovnako ako letné pneumatiky sa nevyrábajú na zimu, zimné pneumatiky sa nevyrábajú pre letné podmienky.

Kedy by ste si mali kúpiť zimné pneumatiky?

Práve teraz, čo najskôr. Zimné pneumatiky je treba prezuť ešte predtým, než príde zima. Ak ste vonku a vidíte vlastný dych pri vydychovaní, zimné pneumatiky by mali byť namontované a pripravené na jazdu.

Kedy by ste mali prezuť pneumatiky?

Krátka odpoveď: skôr, ako sneží. Dlhšia odpoveď: keď teplota začne klesať. Odporúča sa vymeniť pneumatiku, keď teplota klesne na jednociferný stupeň. Presnejšie povedané, keď teplota klesne na 7 stupňov Celzia.