Policajti vraj z vylepšených áut dobre nevidia na cestu

0
368

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Prístroje v interiéri policajných superáut nebránia policajtom vo výhľade. Policajné prezídium takto reaguje na vyjadrenia anonymného policajta, ktorý pre portál Aktuálne.sk hovoril o zlom výhľade z kabíny pre namontované prístroje.

“Prezídium Policajného zboru sa s takouto reakciou ešte nestretlo,” uviedla hovorkyňa Denisa Baloghová. Podľa nej sú policajti s technikou spokojní. “Vozidlá sú v pilotnej prevádzke, takže v žiadnom prípade sa nemôže stať, že majú zakrytý výhľad z miesta vodiča, inak by boli pre prácu v polícii nepoužiteľné,” tvrdí Baloghová. Inštalácia zariadení je podľa polície tiež v súlade so schváleným montážnym predpisom, s ktorým súhlasil aj automobilový importér.

Policajné autá s novými technológiami dokážu napríklad automaticky rozpoznať poznávacie značky áut pred sebou a odhaliť, ktoré sú kradnuté. Majú aj kamery, ktoré celé dianie pred autom zaznamenávajú, čo má mať aj protikorupčný zámer. Takýchto áut má byť spolu po celej krajine časom 780. Ďalších asi 1 600 policajných áut bude mať GPS a kontrolu pohybu vozidla. Systémy budú do áut inštalovať postupne. Projekt za 40 miliónov eur preplatí takmer v celej výške Európska únia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.