Parlament nechce, aby študenti v cudzine brali štipendium

0
375

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí študenti zo sociálne slabších rodín študujúci v zahraničí nebudú mať nárok na sociálne štipendium.

Vládny Smer-SD v utorok neschválil novelu vysokoškolského zákona, v ktorej poslanci za KDH Pavol Abrhan, Martin Fronc, Monika Gibalová a Pavol Hrušovský dávali možnosť poskytnúť sociálne štipendium aj slovenským študentom zo sociálne slabších rodín študujúcim v zahraničí.

S návrhom opozičnej KDH nesúhlasilo ani ministerstvo školstva. “V poslaneckom návrhu zákona chýba predovšetkým mechanizmus priznávania a vyplácania navrhovaných sociálnych štipendií,” zdôvodňuje rezort školstva.

Odporúčame:

KDH chce sociálne štipendium pre štúdium v zahraničí

Búrlivá debata o vojenskom spravodajstve bude tajná

Návrh nepodporil ani rezort školstva

Návrh sa tiež podľa ministerstva vôbec nezaoberá otázkou preukazovania nepretržitého trvania a skončenia vysokoškolského štúdia v zahraničí, ktoré sú rozhodujúce pre vyplácanie štipendia. Problém vidí rezort školstva aj v zakotvení fakultatívneho poskytovania sociálneho štipendia.

“Poslanecký návrh zákona neobsahuje medze voľnej úvahy ministerstva pri priznávaní sociálneho štipendia, ani nestanovuje podrobnejšie podmienky a predpoklady na jeho priznanie,” argumentuje ministerstvo školstva vo svojom stanovisku k návrhu. Rezort školstva rovnako ako rezort financií zároveň upozorňujú, že návrhu chýba odhad, koľko bude zmena stáť, ako aj zdroj financovania.

Podľa poslancov za KDH sú oproti študentom študujúcim u nás znevýhodnení tí, ktorí sa rozhodnú odísť za vzdelaním do zahraničia. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Parlament zamietol aj ďalší návrh

Kvalitné školy nebudú dostávať viac peňazí, ako to v novele zákona o financovaní základných a stredných škôl navrhovali poslanci za KDH Martin Fronc, Pavol Hrušovský, Pavol Abrhan a Monika Gibalová. Parlament v utorok nepodporil ani tento návrh.

Školy s vynikajúcimi výsledkami v celoštátnych objektívnych meraniach, napríklad externej časti maturitnej skúšky alebo testovaní 9, podľa poslancov za KDH mali mať možnosť dostať normatívny príspevok zvýšený o 10 percent. “Týmto spôsobom budú školy motivované, aby dosahovali vo výchovno-vzdelávacom procese lepšie výsledky,” argumentovali kresťanskí demokrati. Návrh podľa nich prispeje k zvýšeniu kvality vzdelávania na základných a stredných školách.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.