Obrazom: V Bosne to vrie, radikáli pália vládne budovy

0
528

SARAJEVO 7. februára (WEBNOVINY) – Protivládne protesty v Bosne v piatok prerástli do rozsiahlych násilností, keď demonštranti podpálili aj niekoľko budov v hlavnom meste Sarajevo.

Čierny dym sa niesol aj zo sídla bosnianskeho predsedníctva. Polícia na rozohnanie demonštrantov použila slzotvorný plyn a gumové projektily. Protesty sa do Sarajeva a ďalších oblastí etnicky rozdelenej krajiny rozšírili zo severného mesta Tuzla. Nepokoje sú podľa miestnych médií “najhoršími od ukončenia vojny v Bosne” v 90. rokoch.

Obrazom: Nepokoje v bosnianskom meste Tuzla

Protesty trvajú už tri dni. V stredu si v Tuzle vyžiadali 130 zranených vrátane asi stovky policajtov. Dôvodom nespokojnosti tisícov ľudí, ktorí prišli demonštrovať pred úradné budovy, je zatvorenie viacerých podnikov v okolí a veľká nezamestnanosť v krajine. V uplynulých mesiacoch totiž ukončilo svoju prevádzku viacero okolitých tovární a podnikov. Stalo sa tak krátko po ich privatizácii.

Video: Tisíce ľudí demonštruje v Tuzle

Komplikovaný štátny útvar Bosny a Hercegoviny pozostávajúci zo srbského a chorvátsko-bosnianskeho celku vznikol v roku 1995 po podpísaní Daytonskej dohody, ktorá ukončila niekoľkoročnú krvavú vojnu na Balkáne.

Bosniaci dlhodobo žiadajú zrušenie Republiky srbskej v záujme silnejšej centrálnej vlády v Sarajeve. Krajinu totiž trápia veľké ekonomické a politické problémy a najmä veľká miera korupcie. Aj preto krajina napriek podpore zo strany EÚ napreduje iba veľmi pomaly.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.