Obrazom: Protesty v Bosne si vyžiadali desiatky zranených

0
442

SARAJEVO 7. februára (WEBNOVINY) – Viac ako 130 ľudí vrátane stovky policajtov utrpelo vo štvrtok zranenia pri násilných protivládnych nepokojoch v bosnianskom meste Tuzla. Dôvodom nespokojnosti tisícov ľudí, ktorí prišli demonštrovať pred úradné budovy, je zatvorenie viacerých podnikov v okolí a veľká nezamestnanosť v krajine.

V uplynulých mesiacoch totiž ukončilo svoju činnosť viacero okolitých tovární a podnikov. Stalo sa tak krátko po ich privatizácii. To vyvolalo demonštrácie a následne aj strety s políciou, ktorá použila slzotvorný plyn. K prepusteným, ktorí začali demonštrovať ešte v stredu, sa postupne pridali nespokojní mladí ľudia a nezamestnaní.

Obrazom: Nepokoje v bosnianskom meste Tuzla

Niekoľkotisícový dav v štvrtok napadol políciu a hádzal po jej príslušníkoch kamene, vajcia či svetlice. Obdobné nepokoje sa rozšírili aj do okolitých miest vrátane hlavného mesta Sarajevo. Demonštrácie by mali pokračovať aj v piatok, úrady v Tuzle nariadili zrušiť vyučovanie v tamojších školách.

Štát v uplynulých rokoch a mesiacoch predal viaceré svoje veľké podniky súkromným investorom. Tí však napriek predchádzajúcim sľubom o investíciách vyhlásili ich bankrot. Miera nezamestnanosti sa aj preto v Bosne šplhá k 28 percentám a je tak najvyššia spomedzi balkánskych krajín. Obyvatelia Bosny navyše nedôverujú svojim politickým predstaviteľom a považujú ich za nedôveryhodných a skorumpovaných.

Video: Tisíce ľudí demonštruje v Tuzle

Komplikovaný štátny útvar Bosny a Hercegoviny pozostávajúci zo srbského a chorvátsko-bosnianskeho celku vznikol v roku 1995 po podpísaní Daytonskej dohody, ktorá ukončila niekoľkoročnú krvavú vojnu na Balkáne. Bosniaci dlhodobo žiadajú zrušenie Republiky srbskej v záujme silnejšej centrálnej vlády v Sarajeve. Krajinu totiž trápia veľké ekonomické a politické problémy a najmä veľká miera korupcie. Aj preto krajina napriek podpore zo strany EÚ napreduje iba veľmi pomaly.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.