Moody’s upozorňuje na riziká hier v Soči

0
384

SOČI 5. februára (WEBNOVINY) – Správa infraštruktúry vybudovanej v rámci príprav na XXII. zimné olympijské hry v ruskom Soči, bude pre mesto a tamojšiu regionálnu vládu napriek obrovským štátnym investíciám veľmi náročná.

Uviedla to v stredu medzinárodná ratingová agentúra Moody’s. Mesto a región Krasnodar profitovali z vládnych investícií, v dlhodobejšom horizonte však budú pravdepodobne čeliť vysokým nákladom na údržbu infraštruktúry a tiež nie je isté, či sa investície premietnu do vyšších príjmov z cestovného ruchu, varuje Moody’s.

Vypracovaním plánu využitia infraštruktúry po skončení hier v nedeľu vládny kabinet poveril ruský premiér Dmitrij Medvedev. Podľa agentúry AP sa má časť nových objektov zmeniť na nákupné alebo kongresové centrá. Hodnotenie dopadov olympijských hier v Soči na ruské verejné financie rovnako v stredu zverejnila aj ďalšia zo svetovej trojky ratingových agentúr, Fitch.

Náklady usporiadania hier sa podľa dostupných údajov pohybujú na úrovni 50 miliárd USD, čo predstavuje menej ako 2,5 % hrubého domáceho produktu Ruska, uviedla agentúra. Keďže časť nákladov prevzal súkromný sektor, je celkový dopad na štátne financie minimálny, uzatvára Fitch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.