Ministerstvo nechce, aby študenti v cudzine brali štipendium

0
381

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva nesúhlasí s návrhom poslancov za KDH, aby slovenskí študenti zo sociálne slabších rodín študujúci v zahraničí mohli poberať sociálne štipendium.

V novele školského zákona to navrhujú poslanci za KDH Pavol Abrhan, Martin Fronc, Monika Gibalová a Pavol Hrušovský. Rezort školstva vidí v novele viaceré nedostatky a preto vláde SR odporúča vysloviť k nemu nesúhlas.

“V poslaneckom návrhu zákona chýba predovšetkým mechanizmus priznávania a vyplácania navrhovaných sociálnych štipendií,” zdôvodňuje rezort školstva.

Odporúčame:

KDH chce sociálne štipendium pre štúdium v zahraničí

Návrh sa tiež podľa ministerstva vôbec nezaoberá otázkou preukazovania nepretržitého trvania a skončenia vysokoškolského štúdia v zahraničí, ktoré sú rozhodujúce pre vyplácanie štipendia. Problém vidí rezort školstva aj v zakotvení fakultatívneho poskytovania sociálneho štipendia.

“Poslanecký návrh zákona neobsahuje medze voľnej úvahy ministerstva pri priznávaní sociálneho štipendia, ani nestanovuje podrobnejšie podmienky a predpoklady na jeho priznanie,” argumentuje ministerstvo školstva vo svojom stanovisku k návrhu. Rezort školstva rovnako ako rezort financií zároveň upozorňujú, že návrhu chýba odhad, koľko bude zmena stáť, ako aj zdroj financovania.

Podľa poslancov za KDH sú oproti študentom študujúcim u nás znevýhodnení tí, ktorí sa rozhodnú odísť za vzdelaním do zahraničia. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.