Miloš Zeman prijme kritizovaného uzbeckého prezidenta

0
216

PRAHA 13. februára (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman v stredu odmietol kritiku ľudskoprávnych organizácií vyzývajúcich ho, aby zrušil pozvánku na budúcotýždňovú návštevu pre uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Toho obviňujú z vážneho porušovania ľudských práv v postsovietskej republike.

Podľa Zemana je však jeho príchod do Česka iba rutinným recipročným krokom v reakcii na návštevu bývalého prezidenta Václava Klausa v Uzbekistane v roku 2004. V rozhovore pre české médiá zároveň poukázal na to, že Uzbekistan je dôležitou tranzitnou trasou pre spojenecké vojská bojujúce v Afganistane. Zeman a líder na nerastné suroviny bohatej krajiny by sa mali počas vzájomných rokovaní venovať obchodným vzťahom, no aj cestovným možnostiam pre rastúci počet uzbeckých študentov prichádzajúcich do Česka.

Karimov, ktorý by do Prahy mal zavítať 20. februára na trojdňovú návštevu, je obviňovaný z masakry stoviek ľudí z roku 2005 počas protivládnej demonštrácie v meste Andidžan. Zásah polície sa stretol s tvrdým odsúdením Západu a sankciami zo strany EÚ. Odvtedy takmer 25 rokov vládnuci Karimov cestoval smerom na Západ iba dvakrát.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.