Manželia oslavujú svoj týždeň, ľuďom má pripomenúť vernosť

0
429

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Na Slovensku sa v pondelok začína Národný týždeň manželstva (NTM). Ako povedal v pondelok na tlačovej besede koordinátor kampane pre západné Slovensko Peter Kremský, ide o kampaň na podporu hodnôt vernosti, celoživotného vzťahu a zmysluplného manželstva, ktoré je základom každej rodiny. Témou tohtoročného Národného týždňa manželstva, ktorý sa koná na Slovensku už po štvrtý raz, je “Manželstvo – viac ako papier”.

Jej úlohou je zdôrazniť, že manželstvo nie je len formálny právny vzťah, ktorý spája muža a ženu, ale že dáva zmysel vtedy, ak je jeho náplňou láska, vernosť, bezpečie a rodinné spolužitie. Záštitu nad podujatím opäť ako každý rok prevzala manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová.

V Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach sa Národný týždeň manželstva začína slávnostnými koncertmi, nad podujatím vo svojich mestách prevzali záštitu primátori Milan Ftáčnik a Peter Gogola. V mnohých menších mestách a dedinách organizujú podujatia pre manželov priamo mestské úrady.

Odporúčame:

Manželia majú dôvod na oslavu, v nedeľu bol ich svetový deň

Sympatický pár môže vyhrať

V Sabinove vyhlásili na tento týždeň súťaž Najsympatickejší manželský pár mesta Sabinov, Valentínsky večer organizujú v Černovej, Tanečný večer s učiteľkou tanca v Pezinku, diskusiu s účastníkom Rely Paríž-Dakar a jeho manželkou v Ivanke pri Dunaji.

Popoludnie pre manželov pripravili v UPC v Mlynskej doline v Bratislave so športovými a spoločenskými hrami. Počas týždňa ponúkajú zľavu pre manželov mnohé reštaurácie, kaviarne, cukrárne alebo hotely. Akciu manželský pár za cenu jedného lístka ponúka napríklad aj Slovenská filharmónia v Bratislave.

Do Národného týždňa manželstva sa zapájajú aj viaceré osobnosti – celebrity, ktoré sa stotožňujú s kampaňou a verejne vyjadria podporu manželstvu. V tomto roku sú osobnosťami hokejista Michal Handzuš s manželkou. Pred dvomi rokmi to bola olympijská víťazka Anastázia Kuzminová.

Podľa jedného z organizátorov kampane Vladimíra Sochora NTM je medzinárodnou kampaňou, ktorá podporuje hodnoty jedinečného vzťahu manželstva. “Manželstvo je viac ako papier. Pre dobrý vzťah je láska podstatná, ale sobášny list nie je bezcenný papier. Vytvára stabilitu a bezpečie pre manželov a deti. Z usporiadaného manželstva profituje aj spoločnosť,” zdôraznil. Manželstvo má podľa neho veľký potenciál, ktorý často prehliadame a nevyužívame ho celý. Organizátori národného týždňa za kľúčové pre manželstvo považujú najmä štyri hodnoty. Sú to rodina, láska, vernosť a bezpečie.

Silvia Gašparovičová zdôraznila potrebu hovoriť o manželstve nielen tento týždeň, ale po celý rok, keďže dnes je vysoká rozvodovosť a nízky počet sobášov. “Manželský zväzok dáva istotu pre manželov ale najmä pre deti, ktoré v rodine vyrastajú,” povedala. Mladí podľa nej dnes hovoria, že nemajú byt, kariéru a prácu, až potom prichádza na rad manželstvo.

Partnerstvo bez záväzkov

“Sú to výhovorky. Všetko sa dá vypracovať aj v tomto uzavretom zväzku. Žiaľ, udomácnil sa trend žiť vo voľnom partnerstve bez záväzkov. Životné vzťahy sa stali neúprimné, vypočítavé a bez vážnosti,” konštatovala s tým, že sobáš nie je len dokument na papieri. “Je to verejné priznanie vzťahu v dobrom i zlom,” upozornila. Manželia by nemali podľa nej prvú nezhodu riešiť rozvodom. “Papier je o tom, že sme si vybrali a nebudeme hľadať inde,” uviedla. Gašparovičová s manželom v septembri oslávia zlatú svadbu.

Gašparovičová vidí potrebu urýchlene prijímať niektoré opatrenia na podporu manželstva. “V minulosti to boli novomanželské bezúročné pôžičky. Vláda by mohla nájsť spôsob, ako zvýhodniť takéto pôžičky,” uviedla. Išlo by o prvé manželstvá bez obmedzenia veku. “Na podporu udržania manželstva by vláda mala zamedziť spolu so zamestnávateľmi nadčasom. Súkromní zamestnávatelia rozbíjajú rodiny. Ak niektorý z manželov chodí domov až na večeru, nie je to dobré. Vrátil by sa do rodín pokoj, pohoda, spoločné trávenie voľného času najmä s deťmi,” vyhlásila.

Riaditeľ kancelárie bratislavského primátora Ľubomír Andrassy tiež tvrdí, že manželstvo nie je o papieri, ale o slove, že manželia si sľúbia spoločnú cestu životom. Zdôraznil, že magistrát má záujem o podporu mnohodetných rodín cez granty. Zvýhodňuje tiež mladé rodiny pri prideľovaní ubytovacích kapacít, ktoré má mesto. Ďalšie možnosti vidí v aktívnej podpore materských škôl a jaslí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.