Kremeľ Ukrajine peniaze nepošle, čaká na upokojenie situácie

0
529

MOSKVA 20. februára (WEBNOVINY) – Rusko nezrušilo uvoľnenie druhej časti finančnej pomoci pre Ukrajinu, situácia v krajine sa však musí najskôr vrátiť do normálu. Vyhlásil to hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorého citovala vo štvrtok agentúra RIA.

Podľa skoršieho vyjadrenia ruského ministerstva financií mala Moskva nakúpiť ukrajinské vládne dlhopisy za 2 mld. USD ešte tento týždeň. Rusko by tým poskytlo Kyjevu druhú časť pomoci z úverového programu v celkovom objeme 15 miliárd dolárov, na ktorom sa dohodli v decembri ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinská hlava štátu Viktor Janukovyč. Zrážky medzi demonštrantami a políciou v centre Kyjeva si tento týždeň vyžiadali už vyše 50 ľudských životov.

Odporúčame:

O ďalšej splátke pre Ukrajinu zatiaľ Kremeľ zaryto mlčí

Vyplatenie druhej tranže pomoci Kremeľ zmrazil po odstúpení ukrajinského premiéra Mykola Azarova, ktorý rezignoval 28. januára v snahe upokojiť protivládne demonštrácie. Odporcovia prezidenta okupujú centrum Kyjeva od novembra po tom, čo Janukovyč odmietol podpísať dohodu o približovaní k Európskej únii a oznámil, že vláda sa bude usilovať o užšiu ekonomickú spoluprácu s Ruskom. Moskva naznačovala, že s uvoľnením ďalších peňazí počká dovtedy, kým Ukrajina nebude mať stabilnú vládu.

Odporúčame aj:

Video: Hrôza v Kyjeve, po Ukrajincoch pália ostrými nábojmi

Naživo: Peklo v Kyjeve, demonštrantov ostreľuje aj snajper

Ukrajinci nechcú pre nepokoje reprezentovať, opúšťajú Soči

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie neprestáva

Rusko v decembri ponúklo Kyjevu úverový program a nižšie ceny plynu, čo krajine uľahčí splácať obrovské dlhy. Moskva tým podľa agentúry Reuters zaznamenala symbolické víťazstvo v boji s Bruselom o vplyv nad postsovietskou republikou. Uvoľnenie ďalšej splátky pomoci môže podporiť aj ukrajinskú hrivnu. Mena je od začiatku protestov pod tlakom a ukrajinská centrálna banka zaviedla 7. februára kontrolu pohybu kapitálu po tom, čo na stabilizáciu kurzu hrivny minula zhruba 8 % svojich devízových rezerv.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.