K emisiám sa už vyjadril aj Ján Slota, kauzu spája s voľbami

0
466

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Podstatou súčasnej medializácie kauzy predaja emisií sú podľa bývalého predsedu SNS Jána Slotu prezidentské voľby.

Ako povedal pre agentúru SITA, Slovensko prišlo o desiatky miliónov eur nie predajom emisií, ale tým, že platná zmluva na predaj ďalších niekoľko miliónov ton sa hodila cez kopec.

“Tým sme prišli o desiatky miliónov eur, čím došlo k škodám veľkého rozsahu. Neviem, kto chce pred prezidentskými voľbami zneužiť predaj emisií,” povedal. Podľa neho opozícia by sa mala zaoberať radšej tunelom Branisko, kde boli evidentne zdefraudované peniaze. “Niekto sa chce za každú cenu odbavovať na niečom, čo nie je kauza,” dodal.

Odporúčame:

Roberta Fica budú druhý raz odvolávať, tentoraz pre emisie

Časť opozície tlačí na Fica, chcú vysvetlenie kauzy emisie

Národniari nemali z emisnej kauzy ani cent, tvrdí Danko

Tri opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS v piatok predložili návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej má byť odvolávaný z funkcie premiér Robert Fico. Dôvodom na zvolanie schôdze je kauza predaja emisií z roku 2008.

V novembri 2008 ministerstvo životného prostredia, ktoré vtedy riadil nominant SNS, a americká “garážová” spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého typu AAU pre obdobie rokov 2008 až 2012 za 5,05 eur za tonu. V roku 2008 Slovensko v zmysle tejto zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov za približne 75 miliónov eur.

“Na tomto zarobila garážová firma a slovenskí daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur,” povedal pre agentúru SITA predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Ešte v októbri 2008 vtedajší minister životného prostredia o tomto pripravovanom obchode so spoločnosťou Iterblue Group informoval vládu Slovenskej republiky. Na čele vlády stál vtedy súčasný predseda vlády Robert Fico, ktorý podľa Freša neurobil nič, aby obchod zastavil.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.