Grécko prešetruje privatizáciu štátnej lotérie s účasťou J&T

0
229

ATÉNY 5. februára (SITA) – Prokurátor v Aténach prešetruje najväčšiu privatizačnú dohodu v Grécku, v rámci ktorej Grécko predalo štátnu lotériu OPAP skupine investorov z Ruska, Česka a Slovenska. Informoval o tom denník Financial Times.

Vyšetrovanie sa začalo niekoľko týždňov po tom, čo firma Emma Delta zaplatila 650 miliónov eur za podiel vo výške 33 % v spoločnosti OPAP. Emma Delta následne vymenila šéfa spoločnosti OPAP a personálne zmeny urobila aj v predstavenstve spoločnosti.

Ponuka na kúpu podielu v spoločnosti bola jediná platná v rámci celého tendra. Vyšetrovanie by sa podľa zdrojov denníka Financial Times malo zamerať napríklad na transparentnosť privatizácie, či na prípadný konflikt záujmov.

Grécky parlament v apríli minulého roka schválil nezvyčajnú legislatívu. Klauzula vložená do zákona o investíciách pozastavila až do januára tohto roku povinnosť dozorného orgánu kontrolovať potenciálnych kupcov OPAP. Šéf gréckej komisie pre oblasť hier Evgenios Giannakopoulos však toto rozhodnutie obhajuje. “Spoliehame sa na privatizačnú agentúru, že urobí všetky kontroly. Nemá význam tento proces zdvojovať,” povedal.

Predaj spoločnosti Opap umožnil gréckej privatizačnej agentúre Taiped, aby splnila stanovený cieľ v oblasti príjmov za minulý rok. Ten je vo výške 1,3 miliardy eur. Jedným z hlavných investorov v OPAP je český miliardár Jiří Šmejc a grécky ropný magnát Dimitris Melissanidis. Do Emma Delta však patrí aj slovenská J&T Finance Group. Ďalšími investormi sú KKCG investment group z Česka, ruská ICT Group a Christos Copelouzos, syn gréckeho miliardára, ktorý má väzby na Gazprom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.