Gréci a Turci začali rokovať o znovuzjednotení Cypru

0
420

NIKÓZIA 11. februára (WEBNOVINY) – Cyperskí Gréci a Turci obnovili v utorok po 13 mesiacoch vzájomné rokovania o zjednotení, ktorých posledné kolo v polovici roka 2012 uviazlo na mŕtvom bode.

Prezident Cypru Níkos Anastasiádis sa stretáva s lídrom cyperských Turkov Dervişom Eroglom v sídle OSN v Nikózii. Nové stretnutie nasleduje po tom, ako sa jednotlivé strany po niekoľkomesačnom vyjednávaní dohodli na znení deklarácie, ktorá naznačí základné rysy budúcej zmluvy.

Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do EÚ ako celok, hoci v skutočnosti je už desiatky rokov rozdelený na dve časti. Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. Väčšina medzinárodného spoločenstva naopak uznáva výhradne legitimitu gréckocyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova. Desiatky rokov trvajúce vyjednávanie o urovnaní sporu pod záštitou OSN doteraz nebolo úspešné.

Európska komisia (EK) v utorok privítala spoločnú deklaráciu prezidenta Cypru Níkosa Anastasiádisa a lídra cyperských Turkov Dervişa Erogla, v ktorej prisľúbili pokračovanie rokovaní o zjednotení s cieľom vytvoriť nový systém zdieľania moci na rozdelenom ostrove. Predseda EK José Manuel Barroso vo vyhlásení zdôraznil, že EÚ je naďalej pripravená pomôcť dospieť k riešeniu, ktoré bude prijateľné pre obe strany. “Spoločná deklarácia je pevným základom na dosiahnutie rýchleho výsledku,” uviedol vo vyhlásení, ku ktorému sa pridal aj stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.