Európa sa dohodla s Janukovyčom na riešení ukajinskej krízy

0
421

KYJEV 21. februára (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie sa dohodli po celonočnom rokovaní v Kyjeve s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom na riešení krízy v krajine. Informovala o tom prezidentská kancelária.

Dohoda by mali podpísať v piatok okolo 11:00. Európski ministri ani ukrajinská opozícia dohodu zatiaľ nepotvrdili. Šéfovia diplomacií Francúzska, Poľska a Nemecka viedli v noci krízové rokovania tak s vládou ako aj s opozíciou.

Video: Sledujte dianie na ukrajinskom Majdane naživo

Únia sa ešte vo štvrtok dohodla na zavedení sankcií voči niektorým vysokým ukrajinským predstaviteľom. Poľský premiér Donald Tusk zase vyhlásil, že jeho ukrajinský partner Viktor Janukovyč je pripravený na vypísanie predčasných volieb.

Podľa opozičných zdrojov si strety v Kyjeve od utorka vyžiadali už najmenej 128 obetí na životoch ako aj niekoľko stoviek zranených. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva podľa Ukrajinskej pravdy zatiaľ potvrdilo usmrtenie 77 ľudí.

Obrazom: V Kyjeve sa prelievala vo štvrtok krv

Na Majdane zatiaľ vládne mier, desaťtisíce demonštrantov však v centre Kyjeva ostáva a čaká na výsledky rokovaní.

Ukrajinský parlament vo štvrtok zákonom zakázal protiteroristické operácie, ktoré v stredu oznámila Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v reakcii na krvavé protesty v Kyjeve. Takéto operácie sú podľa parlamentu v rozpore s ústavou a SBU musí svoj rozkaz na ich konanie zrušiť. Za zákon hlasovalo 236 poslancov z 238 prítomných na hlasovaní.

Verchovna rada tiež ostro odsúdila použitie sily proti občanom ako aj “ďalšie zločiny proti ľudskosti”. Poslanci vyzvali SBU a ministerstvo vnútra, aby s použitím sily proti demonštrantom okamžite prestali. Parlament tiež žiada prešetrenie všetkých doterajších úmrtí.

Jednotky ministerstva vnútra sa podľa zákona musia stiahnuť a prestať blokovať cesty, mosty, námestia a ulice v Kyjeve a ďalších mestách. Ministerstvo má poslať všetky bezpečnostné sily na miesto ich trvalého nasadenia. Ministerstvo obrany má zas podľa poslancov zakázať nasadenie ozbrojených síl proti demonštrantom.

Zákon nadobudne platnosť až po jeho podpise prezidentom Viktorom Janukovyčom, čo s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že ide síce o dôležitý, no len symbolický krok zo strany zákonodarcov.

Odporúčame:

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

Kremeľ Ukrajine peniaze nepošle, čaká na upokojenie situácie

Obama zaútočil na Putina pre jeho postoj k Ukrajine

Video: Hrôza v Kyjeve, po Ukrajincoch pália ostrými nábojmi

Ukrajinci nechcú pre nepokoje reprezentovať, opúšťajú Soči

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie neprestáva

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.