Elektronické náramky by mali podľa Fica ušetriť peniaze

0
413

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Elektronické monitorovanie odsúdených a obvinených cez náramky by mohlo byť realitou už od 1. januára budúceho roka.

“Toto je moja predstava, ale či sa nám to podarí naplniť, bude veľmi závisieť od faktorov, ktoré neviem ovplyvniť,” povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec na dnešnej tlačovej besede, ktorú zvolali pri príležitosti 45. výročia samostatného slovenského väzenstva.

Odporúčame:

Štát chce šetriť na väzňoch, chystá elektronické náramky

Elektronické náramky budú stáť milióny eur

Eurofondy by mohli zaplatiť elektronické náramky pre väzňov

Projekt elektronického monitorovania sa podľa Boreca momentálne nachádza v štádiu verejného obstarávania. “Bol by som rád, keby v priebehu druhého polroka tohto roka, ak sa nám podarí zabezpečiť obstarávanie, prebehol technický test alebo skúšobná prevádzka, aby sme mohli nastaviť legislatívne prostredie,” dodal.

Používanie náramkov by podľa predsedu vlády Roberta Fica malo ušetriť štátu peniaze. “Ak sa podarí projekt elektronického monitorovania obvinených a odsúdených cez náramky, tak títo ľudia budú môcť tráviť čas pod kontrolou nie vo väzniciach, kde je to drahé, ale v iných priestoroch, pretože tento štát nemá peniaze na to, aby rozširoval väzenské kapacity,” poznamenal.

Fico zároveň Boreca požiadal, aby nikdy nehľadal úspory na úkor Zboru väzenskej a justičnej práce. “Musíme hľadať iné cesty,” myslí si Fico. Peniaze by podľa neho mohla okrem projektu náramkov ušetriť aj zmena štruktúry odsúdených. “Je potrebné, aby sa v niektorých prípadoch udeľovali iné tresty, napríklad verejnoprospešné práce,” ukončil.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.