Dobrá správa pre lekárov, za preventívky dostanú viac

0
161

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Všeobecní lekári, ako aj ich kolegovia špecialisti dostanú za preventívne prehliadky viac peňazí. Od začiatku roka im platby zvýšila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) i zdravotná poisťovňa Union. Obe stanovili cenu bodu za preventívny výkon na 0,0385 eur.

Navýšenie o 1700 eur

Zo strany VšZP ide o 1,32-percentné navýšenie, Union upravoval cenu smerom hore o 10 percent. “Všeobecným lekárom pre dospelých sme na základe požiadavky združení zvýšili i počet bodov pri základnej preventívnej prehliadke z 350 na 390, čo znamená navýšenie pri tomto výkone o 1,715 eur,” skonštatovala hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.

V Unione si všeobecní lekári pre dospelých môžu prilepšiť vďaka preventívnym prehliadkam aj nepriamo. “Union zdravotná poisťovňa motivuje všeobecných lekárov pre dospelých ďalším zvýšením ceny kapitácie v prípade splnenia stanoveného percenta vykonaných preventívnych prehliadok vo vzťahu k počtu kapitovaných poistencov,” uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.

Dôvera upravovala ceny v apríli

Poisťovne navýšili praktickým lekárom pre dospelých aj ceny kapitácie. VšZP v priemere o 3,59 percenta oproti minulému roku, Union tak urobila v dvoch vekových kategóriách o päť percent.

Tretia zdravotná poisťovňa pôsobiaca na Slovensku, Dôvera, naposledy upravovala ceny k 1. aprílu 2013. Cenové podmienky budú predmetom rokovaní opäť k aprílu toho roka. “Častejšie zmeny nepovažujeme ani za správne a dohodujeme si cenové podmienky na dlhšie časové obdobie,” uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová.

Zároveň dodáva, že v polovici minulého roka sa s lekármi združenými v Zdravite a Slovenskou lekárskou komorou dohodli na projekte, ktorého zámerom je zvýšenie počtu preventívnych prehliadok.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.