Český expremiér Nečas vraj rozdával posty, obvinili ho

0
180

PRAHA 11. februára (WEBNOVINY) – Českí policajti začali stíhať bývalého premiéra Petra Nečasa. Podozrievajú ho z toho, že sa dopustil podplácania, keď ponúkol posty trom bývalým poslancom ODS.

Informáciu potvrdil Nečasov obhajca Josef Lžičař. “Je to pravda, obvinenie je z ponúknutia úplatku,” povedal pre iDNES.cz Lžičař. Ako však dodal, “Nečas s tým zásadne nesúhlasí”.

Hrozí mu väzenie

Obhajca predpokladá, že expremiér podá sťažnosť proti zahájeniu trestného stíhania. Za trestný čin podplácania hrozí až šesť rokov väzenia. Trestný zákonník ale u tohto trestného činu všeobecne hovorí tiež o peňažnom treste či o prepadnutí majetku.

Podľa štátneho zastupiteľstva traja bývalí poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa prijali úplatok v podobe prísľubu lukratívnych postov v štátnych firmách za to, že sa vzdajú mandátu a nebudú robiť problémy pri schvaľovaní daňového balíčku v roku 2012.

Poslancom sa nič nestane

Miesta v štátnych spoločnostiach im údajne ponúkal vtedajší predseda vlády Petr Nečas. Najvyšší súd neskôr rozhodol, že poslanci sú chránení imunitou až do chvíle, než sa vzdali mandátu, teda je ich stíhanie prakticky vylúčené.

Každý z nich žiada štát o vysoké odškodnenie za väzbu, v ktorej strávili mesiac. U Nečasa najvyšší súd naopak povedal, že z právomoci polície a žalobcov vyňatý nie je a jeho stíhanie tak možné je.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.