Českí komunisti stroskotali, lustračný zákon vydržal

0
430

PRAHA 11. februára (WEBNOVINY) – Snaha českých komunistov zrušiť lustračný zákon stroskotala. V Snemovni ich návrh zmietlo 121 zo 167 prítomných poslancov. Na zákon v parlamente zaútočil bývalý šéf KSČM Miroslav Grebeníček.

“Lustračný zákon umožnil hon na čarodejnice,” tvrdil. Za zamietnutie komunistického návrhu bola drvivá väčšina poslancov zo všetkých ostatných klubov. Len traja poslanci ČSSD a traja z hnutia ANO hlasovali priamo proti tomu, aby návrh komunistov padol pod stôl, niektorí ďalší sa zdržali.

Pokiaľ by návrh komunistov prešiel do ďalšieho čítania, odišli by ľudovci z vlády.

Šéf ľudovcov Pavel Bělobrádek minulý týždeň pohrozil, že ministri za KDU-ČSL odídu z vlády v prípade, že návrh komunistov v Snemovni hneď v prvom čítaní nebude neúspešný. Ako dodal, bol by to dôvod na ukončenie koalície.

“Sme zásadne proti tomu, aby bol lustračný zákon zrušený. Jasne sme upozornili našich koaličných partnerov, že v prípade, že by návrh komunistov prešiel do ďalšieho čítania, je to pre nás dôvod na ukončenie našej koaličnej spolupráce,” povedal Bělobrádek.

Odchod ľudovcov z vlády bol však nepravdepodobný, pretože komunisti nemali v Snemovni pre svoj plán dosť spojencov, podotýka spravodajský portál iDNES.cz

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.