Boeing predpovedá budúcnosť, ráta s biliónovými ziskami

0
158

SINGAPUR 10. februára (WEBNOVINY) – Americký koncern Boeing potvrdil svoju prognózu dopytu po lietadlách na nasledujúcich dvadsať rokov a očakáva, že sa predajú stroje za 4,8 bil. USD.

Takmer polovicu rastu leteckej prepravy počas nasledujúcich dvoch desaťročí bude podľa amerického výrobcu lietadiel ťahať cestovanie do, z alebo v rámci regiónu Ázie a Pacifiku.

Dopyt po doprave stúpne

Boing vo svojej prognóze ďalej uvádza, že táto časť sveta bude počas nasledujúcich dvadsať rokov na uspokojenie dopytu po preprave potrebovať 12 820 lietadiel v celkovej sume 1,9 bil. USD.

Flotila tamojších leteckých spoločností tak vzrastie v roku 2032 na 14 750 lietadiel z úrovne 5 090 v roku 2012. Dopyt väčšiny leteckých spoločností v regióne sa zameria na úzkotrupé lietadlá s jednou uličkou, ako sú nová generácia modelu 737 a 737 Max.

Menšie lietadlá tak budú tvoriť 69 % nových strojov v regióne, uvádza koncern vo svojej prognóze.

Región Ázie s miliardovými zákazkami

Obaja kľúčoví výrobcovia lietadiel Boeing aj Airbus zvýšili produkciu obľúbených modelov na rekordné úrovne, avšak vedenia týchto spoločností pozorne sledujú finančné problémy na leteckých trhoch ako Indonézia či Thajsko.

Región Ázie a Pacifiku je domovom niektorých najväčších leteckých spoločností na dlhé trate a nízkonákladových prepravcov. Napríklad AirAsia a Lion Air si objednali stroje za niekoľko miliárd dolárov a sú medzi najväčšími zákazníkmi Boeingu a Airbusu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.