Barack Obama sa po európskom turné vyberie do Ázie

0
200

WASHINGTON 13. februára (WEBNOVINY) – Biely dom v stredu potvrdil aprílové ázijské turné prezidenta Baracka Obamu, ktorý postupne navštívi Japonsko, Južnú Kóreu, Malajziu a Filipíny. Obama tak po dvoch zrušených cestách do regiónu príde za spojencami Washingtonu, ktorý si od spolupráce s nimi sľubuje vyváženie čínskeho vplyvu.

Nástupca Georgea Busha sa stretne s lídrami všetkých štyroch krajín a bude s nimi debatovať o vzájomných diplomatických a obchodných vzťahoch i aktuálnej napätej situácii v regióne.

Stretnúť by sa mal aj s japonským premiérom Šinzom Abem, ktorého provokačné správanie sa Američanom nepáči. Vyvoláva totiž napäté vzťahy nielen s Čínou, ale aj s veľkým spojencom USA Južnou Kóreou. Práve tá by spoločne s Tokiom mala podľa zámerov Američanov vytvárať v regióne protiváhu mocnej Číny. V Ázii však narastá napätie, ktorého zdrojom sú aj viaceré územné spory.

Biely dom ešte v januári potvrdil marcový príchod prezidenta do Európy, kde sa stretne aj s pápežom Františkom. Držiteľ Nobelovej ceny mieru príde do Ríma z Bruselu, ktorému bude predchádzať návšteva holandskej metropoly Haag, kde sa zúčastní na konferencii o jadrovej bezpečnosti. Očakáva sa, že svojho času v Európe veľmi populárny šéf Bieleho domu príde napravovať vzťahy so spojeneckými krajinami pobúrenými americkým sledovaním svojich lídrov. Prvý černošský prezident USA by mal v júni prísť aj do Francúzska na oslavy 70. výročia vylodenia v Normandii.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.