Afganistan prepustil 65 členov Talibanu, znepokojil USA

0
339

KÁBUL 13. februára (WEBNOVINY) – Afganská vláda napriek protestom USA prepustila vo štvrtok z väzenia 65 príslušníkov Talibanu, oznámil to zástupca afganských úradov Abd al-Šukor Dadrás, člen vládnej komisie na prešetrenie dôvodov uväznenia osôb. Komisia preskúmala okolnosti odsúdenia 88 väzňov a rozhodla o prepustení 65 z nich.

Pred týmto krokom rázne varovali Spojené štáty a afganským predstaviteľom predložili závažné materiály proti oslobodeným islamistom. V prvej reakcii na ich prepustenie veľvyslanectvo USA v Kábule uviedlo, že za toto rozhodnutie musí niesť zodpovednosť afganská vláda. “Vláda musí teraz zabezpečiť, aby prepustení islamisti nevykonávali teroristické činy.”

Podľa USA Taliban predstavuje vážne nebezpečenstvo v súvislosti s plánovaným odchodom medzinárodných jednotiek z Afganistanu. Na zotrvanie amerických bezpečnostných síl v krajine je potrebné uzavrieť Bilaterálnu bezpečnostnú dohodu (BSA), ktorú musí podpísať afganský prezident Hámid Karzaj, ktorý však zjavne “hra o čas”. V prezidentských voľbách 5. apríla už nemôže Karzaj kandidovať, a tak USA budú musieť zjavne hľadať cestu, ako situáciu vyriešiť aj bez neho. Karzaj stále odmieta dohodu skompletizovať, pričom najpravdepodobnejším dôvodom sú jeho tajné mierové rokovania s hnutím Taliban, ktoré prítomnosť Američanov v Afganistane po roku 2014 odmieta.

Washington by v Afganistane rád ponechal asi 10-tisíc vojakov, ktorí budú mať najmä výcvikovú a podpornú úlohu. Bez bilaterálnej dohody by USA a NATO museli tento rok stiahnuť z krajiny všetkých vojakov. USA údajne uvažujú aj o takejto alternatíve.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.