Trenčín deklasoval Košice, Nitra sa odlepila z dna

0
454

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Futbalisti corgoňligového klubu FC Nitra si v sobotu pripísali na konto druhé víťazstvo v sezóne 2013/2014. Tím spod Zobora zdolal na domácom ihrisku v zápase 18. kola najvyššej slovenskej súťaže hráčov FK Dukla Banská Bystrica 2:0 gólmi Tomáša Bagiho a Clébera.

V predposlednej minúte riadneho hracieho času inkasoval červenú kartu obranca hostí Matúš Turňa po druhom napomenutí od hlavného rozhodcu. Nitrania sa po prvej ligovej výhre od 21. septembra, keď zvíťazili nad FK Senica 1:0, odlepili z dna tabuľky, zásluhou lepšieho skóre predstihli Dunajskú Stredu. Oba tímy majú na konte zhodne po deväť bodov.

"Na víťazstvo sme dlho čakali. Počas reprezentačnej prestávky hráči dobre pracovali a tušil som, že úspech môže prísť," povedal po zápase tréner domácich Vladimír Koník. Nitra gólovo udrela hneď z prvej vážnejšej šance. Po rohovom kope najskôr Cléber trafil hlavou brvno, v následnej skrumáži však loptu do bystrickej bránky dostal dôrazný Bagi.

"Dali sme prvý gól a nabádal som mužstvo, aby pokračovalo v aktivite. Boli tam aj ďalšie šance, ktoré vyplývali z toho, že sa Banská Bystrica snažila vrátiť do zápasu," uviedol kormidelník Nitry.

Krátko po zmene strán pridali domáci druhý gól. Cléber sa po dlhom Pernišovom výkope ocitol osamotený za obranou Dukly, brankára Boroša si efektne vychutnal a zvýšil na 2:0. "Dnes vo výkone nášho tímu chýbala emócia a chuť pobiť sa o výsledok," zhodnotil kouč Banskej Bystrice Norbert Hrnčár. "Domácich sme ľahko pustili do vedenia. Ťažko sa to potom proti bojovnejšiemu mužstvu v druhom polčase otáča," uzavrel 43-ročný tréner hosťujúceho mužstva.

FK Senica – MFK Ružomberok 2:1 (1:1)

Góly: 7. a 65. Hiago – 20. P. Pavlík (vlastný), ŽK: 83. Adamovič (Ružomberok), rozhodovali: Pavlík – Vindiš, Cuninka, 1460 divákov

Zostavy:
Senica: Šulla – Cristovam, P. Pavlík, J. Križko, Kalabiška – Ventúra – Jaroslav Diviš, Komara (35. Brabec), Piroska (81. Diarrassouba), Hiago – Kosorin (61. Tsoumou)
Ružomberok: Lešňovský – L. Lupták (78. Serečin), Greššák, Adamovič, P. Maslo – Zošák, Martin Nagy – Lovás (46. Mehremič), Tawamba, Zreľák (87. R. Bartoš) – Lačný

Hlasy:
Eduard Pagáč (tréner Senice): "Teší ma výsledok aj odhodlanie chlapcov zvíťaziť v poslednom domácom zápase. Naopak ma ale mrzí, že sme sa chystali na Lačného a napriek tomu sme ho pustili do dvoch vyložených šancí. Dnešný duel bol viac o výsledku ako o hre."
Jozef Vukušič (tréner Ružomberka): "Z našej strany to nebol taký kvalitný výkon ako v predošlých zápasoch. Prehra ma mrzí, mali sme na to, aby sme tu niečo získali. Dve šance zahodil Lačný. V druhom polčase sme dostali lacný gól, domáci sa potom stiahli do defenzívy. Ak chceme hrať o čelo tabuľky, v takýchto súbojoch musíme bodovať."

I. polčas

Obidvom mužstvám chýbali v zostavách viacerí hráči, na domácej strane pre zranenie Kóňa a pre karty Jirásek, na druhej strane vykartovaní kapitán Ďubek a brankár Nikolič. Úvodná päťminútovka priniesla po jednej šanci na každej strane.

Najprv Ružomberčan Lačný nevyužil dobrú možnosť, keď mieril vedľa. Na domácej strane nebol úspešný Komara, ktorého strela bola zblokovaná na roh.

Do vedenia išli Záhoráci v 7. min, po rohovom kope sa dostal za hranicou pokutového územia k lopte Hiago a po jeho strele z 20 m sa lopta od pravej žrde a brankára odrazila do siete – 1:0. Hral sa prevažne bojovný futbal medzi šestnástkami. Vyrovnanie priniesla 20. min, po centri Zreľáka z ľavej strany si stopér Pavlík strelil vlastný gól. Ružomberčania mohli otočiť vývoj v 29. min. Lačný unikol senickej obrane, no nájazd nevyužil, keď mieril vedľa ľavej žrde. Do polčasu ešte zaujala tvrdá Kalabiškova strela, keď lopta letela tesne nad.

II. polčas

V druhom polčase upadol futbal do priemeru, vzruchu v pokutových územiach bolo ako šafranu, šťastie sa priklonilo na stranu Záhorákov. V 65. min Hiago využil zlé postavenie brankára Lešňovského a z 35 m strelou pod brvno rozhodol o víťazstve domácich. Seničania potom kontrolovali hru, Ružomberčanov do ničoho nepustili a s jesennou časťou sa rozlúčili víťazstvom.

Obrazom: Futbalisti Senice tesne zdolali Ružomberok

FC Spartak Trnava – FC ViOn Zlaté Moravce 3:2 (0:0)

Góly: 47. K. Kuzma, 52. E. Sabo (z pok. kopu), 68. Vlasko (z pok. kopu) – 80. Pribula (z pok. kopu), 85. Obročník, ŽK: 71. J. Chovanec, 80. R. Procházka, 83. Banovič – 45. Obročník, 62. P. Mazan, 66. L. Szabó, 68. M. Kuciak, 74. Chrappan, ČK: 83. Chrappan (obaja Zlaté Moravce) po druhej ŽK, 90.+ Pavlenda, rozhodovali: Horváth – Somoláni, Kubačka, 2627 divákov

Zostavy:
Trnava: Strapák – E. Sabo, Janečka, Banovič, Ciprys – Schranz (66. Štepanovský), K. Kuzma, R. Procházka, J. Chovanec (73. Mikovič) – Nworah (61. Hodek), Vlasko
Zlaté Moravce: M. Kuciak – Chren, Chrappan, M. Pintér, Pavlenda – Pribula, Obročník, Bolinha (58. P. Mazan), P. Sabo (88. Pavol Majerník), Orávik – L. Szabó (79. Ľ. Bernáth)

Hlasy:
Juraj Jarábek (tréner Trnavy): "Na zápas sme sa pripravili dobre a zodpovedne. S dobre organizovanou hrou sme nakoniec duel úspešne zvládli. Duel bol až do konca zaujímavý a napínavý."
Branislav Mráz (asistent trénera Zlatých Moraviec): "Tento zápas nám nevyšiel podľa predstáv. V I. polčase sme robili chyby, ktoré súper využíval na šance, ale našťastie sme to udržali na 0:0. Vstup do druhej časti vyšiel ideálne domácim – z našej strany to bola katastrofa. Po dvoch jedenástkach sme prehrávali už 0:3. Nakoniec sme sa vzchopili a stretnutie dotiahli do dramatického záveru."

I. polčas

Bojovne naladený Spartak hneď od úvodu aktívnou a kombinačnou hrou zamestnával defenzívu hostí, za ktorou stál pozorný M. Kuciak.

V 10. min sa po peknej akcii dostal na dostrel J. Chovanec, ale jeho pokus letel tesne vedľa. Vzápätí ten istý hráč mieril len do gólmana Kuciaka.

V 35. min na center K. Kuzmu najvyššie vyskočil Banovič, ale jeho hlavičku zneškodnil gólman ViOn-u. Tesne pred polčasovou prestávkou sa pokúsil o gólové zakončenie "nožnicami" E. Sabo, no jeho pokus vyrazil Kuciak a pred dobiehajúcim Vlaskom zachránil obranca Chrappan.

II. polčas

V 47. min Kuzma zahrával priamy kop a jeho strela sa od pravej žrde Kuciaka odrazila za bránkovú čiaru – 1:0. V 62. min prenikajúceho Nworaha zastavil v šestnástke Chrappan a rozhodca Horváth ukázal na biely bod. Narodeninový oslávenec 22-ročný E. Sabo pridal gólovú poistku – 2:0. V 68. min centrovanú loptu v pokutovom území zachytil P. Sabo, jeho prečin arbiter ocenil žltou kartou a Vlasko z bieleho bodu gólom na 3:0. V 66. min sa striedajúci Mikovič prezentoval razantnou prízemnou strelou, ale Kuciak bol na mieste. V 80. min strelu P. Mazana zastavil rukou R. Procházka a Pribula z jedenástky znížil na 3:1. V 85. min oslabení sa hostia zmobilizovali, centrovanú loptu nekrytý Obročník hlavičkoval na konečných 3:2.

Obrazom: Trnava uspela proti Zlatým Moravciam

FC Nitra – FK Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)

Góly: 11. Bagi, 49. Cléber, ŽK: 61. Boszorád, 90. Šimončič – 36. Savič, 57. Turňa, ČK: 89. Turňa (Banská Bystrica) po druhej ŽK, rozhodovali: Trutz – R. Sluk, E. Weiss, 536 divákov

Zostavy:
Nitra: D. Perniš – Hála, Kolbas, Šimončič, Cléber – Kostelný, Turčák, Bagi, Boszorád – Ševčík (82. Vestenický), Kotrík (90. Urblík)
Banská Bystrica: Boroš – P. Vajda, Nosko, Dionatan Teixeira – Savič (56. Peňaška), B. Ľupták, Marcin (46. Chrien), Slančík (87. Šovčík), M. Turňa – Pavol Jurčo, Považanec

Hlasy:
Vladimír Koník (tréner Nitry): "Na víťazstvo sme dlho čakali. Počas reprezentačnej prestávky hráči dobre pracovali a tušil som, že úspech môže prísť. Dali sme prvý gól a nabádal som mužstvo, aby pokračovalo v aktivite. Boli tam aj dalšie šance, ktoré vyplývali z toho, že sa Banská Bystrica snažila vrátiť do zápasu."
Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): "Dnes vo výkone nášho tímu chýbala emócia a chuť pobiť sa o výsledok. Domácich sme ľahko pustili do vedenia. Ťažko sa to potom proti bojovnejšiemu mužstvu v druhom polčase otáča. Nejaké náznaky šancí sme však mali."

I. polčas

Ako prvý zasahoval domáci brankár Perniš, ale s nevýraznou hlavičkou hostí nemal problém. Nitra gólovo udrela hneď z prvej vážnejšej šance.

Po rohovom kope najskôr Cléber trafil hlavou brvno, v následnej skrumáži však loptu do bystrickej bránky dostal dôrazný Bagi. Ďalší priebeh prvého polčasu nepriniesol veľa futbalovej krásy.

Dukla sa snažila vyrovnať, ale dlho narážala na pozornú obranu hostiteľov. V 38. min. zblízka hlavičkoval Vajda, brankár Perniš bol však pripravený. V 44. min. z otočky vystrelil domáci Ševčík a len tesne minul Borošovu bránku.

II. polčas

Krátko po zmene strán pridali domáci druhý gól. Cléber sa po dlhom Pernišovom výkope ocitol osamotený za obranou Dukly a brankára Boroša si efektne vychutnal – 2:0.

Bystričania potom zvýšili svoje ofenzívne úsilie, ale posledný tím tabuľky si počínal odolne.

Aktívny Cléber mal sľubnú príležitosť aj v 66. min, zblízka však proti Borošovi neuspel. Striedajúci Peňaška tvrdo vystrelil v 68. min, k tomuto peknému futbalovému momentu prispel brankár Perniš efektným zákrokom. Krásny pokus vyslal aj Slančík v 75. min: z vari 30 m trafil brvno, čím podčiarkol streleckú nemohúcnosť aj smolu hostí. V 81. min. neuspel ani Jurčo, ktorý z ostrého uhla síce vystrelil šikovne, ale Perniš výborne zasiahol.

Obrazom: Nitra doma zvíťazila nad Banskou Bystricou

FK DAC 1904 Dunajská Streda – Spartak Myjava 0:3 (0:2)

Góly: 21., 25. a 66. Š. Pekár (tretí z pok. kopu), ŽK: 42. Peter Majerník, 66. Boya – 17. Černáček, rozhodovali: Šuniar – D. Hrčka, Petríček, 780 divákov

Zostavy:
Dunajská Streda: Belic – Boya, M. Matúš (68. M. Sedlák), Peter Majerník, L. Beňo – Michal Gašparík, Kwin, D. Hudák, E. Ujlaky – Steinhübel (57. Ben Nasra), Hošek (82. Nulíček)
Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Lukšík – Marček (80. Kuračka), Bruško (65. Daniel) – Kukoľ, Š. Pekár, Šulek – Ľ. Urgela (84. Ferenčík)

Hlasy:
Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): "Zápas sa mi hodnotí ťažko, v úvode po šanci Ujlakyho sme mali ísť do vedenia. Potom urobíme takú chybu, na ktorú sme hráčov upozorňovali a z toho dostaneme gól. Mal som k dispozícii dvanásť a pol hráča – máme veľa zranených, vykartovaných a chorých. Súper má kvalitu aj na lavičke."
Ladislav Hudec (tréner Myjavy): "Sme veľmi radi, že sme zvíťazili s dobrým skóre. Na ihrisku to však tak nevyzeralo. Vedeli sme, že Dunajská Streda je doma nebezpečná. Na ťažkom teréne si víťazstvo vážim, z nášho pohľadu bol rozhodujúci moment zo 4. min, keď Ujlaky nepremenil šancu. Pre nás sú to veľmi cenné tri body."

I. polčas

Od začiatku zápasu boli aktívne oba celky, ale prvú šancu si vypracovali domáci keď v 3. min Gašparíkov center nedokázal doklepnúť do brány Ujlaky.

Do vedenia išli v 21. min hostia – pri nedorozumení Boya s Majerníkom získal loptu Pekár, ktorý postupoval od stredovej čiary sám na brankára Belica a poslal Myjavu do vedenia.

V 25. min zvýšili hostia, keď po hlavičkovom súboji sa lopta dostala pred Pekára a ten sa z desiatich metrov nemýlil. Domáci sa v snahe o skorigovanie výsledku tlačili dopredu, ale centre Gašparíka a Steinhübela nenašli adresáta. Znížiť sa nepodarilo ani Hudákovi v 40. min, ktorý hlavičkoval tesne nad.

II. polčas

Po zmene strán začali aktívnejšie domáci a v 56. min mohol znížiť Hošek, ktorý nevyužil Gašparíkov center, pretože Častulín vykopol loptu z bránkovej čiary. Aktivitu potom opäť prebrali hostia a vypracovali si viac šancí. V 66. min fauloval Boya v pokutovom území Kukoľa – nariadený pokutový kop premenil Š. Pekár a skompletizoval hetrik. V ďalšom priebehu mohli zvýšiť hostia svoje vedenie, ale pri Kukoľovej strele sa vyznamenal Belic a Danielovu prihrávku v kĺzačke netrafil Pekár. V závere sa domáci snažili o skorigovanie, ale pokusy Ujlakyho a Nuličeka leteli mimo bránky.

AS Trenčín – MFK Košice 5:0 (1:0)

Góly: 45.+ a 63. Van Kessel, 67. a 74. Malec, 88. Hajradinovič, ŽK: 90.+ O. Diaby (Košice), rozhodovali: Hracho – Vorel, Súkeníková, 2444 divákov

Zostavy:
Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rundič, R. Mazáň (38. T. Malec) – Baéz (87. Bero) – Van Kessel, Mišák, Hajradinovič, Holúbek – William (83. Mondek)
Košice: Tofiloski – P. Kavka, Bašista (59. Haskič), Sekulič – Šinglár – Bukata, Hovančík, Duda, Viazanko (84. Gáll) – J. Novák (81. Dordevič), O. Diaby

Hlasy:
Ivan Vrabec (tréner Trenčína): "Vstup do zápasu nebol podľa našich predstáv, pretože nám chýbala ľahkosť a rýchlejšia práca s loptou. Navyše, súper mal za bezgólového stavu veľmi dobrú šancu. Ktovie, ako by sa zápas vyvíjal, ak by ju dokázal využiť. Veľmi nám pomohol strelený gól v poslednej minúte prvého polčasu, takže po prestávke z nás spadla nervozita a ďalšími presnými zásahmi sme rozhodli v náš prospech. Mužstvu ďakujem za predvedený veľmi pekný, kombinačný a zodpovedný výkon, ktorým sme sa chceli zavďačiť našim verným fanúšikom."
Radoslav Látal (tréner Košíc): "Do zápasu sme vstúpili dobre a v prvom polčase sme hrali podľa našich predstáv. Vývoj stretnutia však ovplyvnila naša hrubá individuálna chyba v 45. min, po ktorej sme dostali gól krátko pred prestávkou. V našom výkone sme chceli pokračovať aj v druhom polčase, ale po chybe sme inkasovali druhý gól, Trenčín potom už ovládol ihrisko a my sme prakticky len dohrávali. Navyše, zranil sa nám Bašista, pričom nemáme adekvátnu náhradu do stredu poľa, keďže momentálne zápasíme s veľkou maródkou v mužstve."

I. polčas

V chladnom počasí prevládala v hre oboch mužstiev nepresnosť a v prvom polčase sa do gólových šancí príliš nedostávali. Domáci nedokázali rozvinúť očakávaný tlak, hoci snaha o kombinačné prieniky im nechýbala. Niekoľko streleckých pokusov Trenčína zneškodnil brankár súpera.

Hostia z Košíc stavali na pozornej obrane, zopárkrát sa im podarili rýchle útoky, pričom po jednom z nich v 20. min Diaby nastrelil žrď.

Pred prestávkou Trenčín predsa len pritlačil protivníka, ale táto jeho snaha vyústila do efektívnej koncovky až v 45. min: Van Kessel z uhla prenikol do šestnástky, Tofiloski neskrotil loptu a tá sa po jeho zákroku odrazila do bránky.

II. polčas

Po zmene strán domáci pokračovali v nápore, z ktorého vyťažili viacero sľubných príležitostí – v 61. min brankár hostí ešte zneškodnil dve tvrdé strely, ale potom sa na východniarov zosypala lavína útokov, ktorú už hostia neustáli.

V 63. min pridal druhý gól Van Kessel šikovnou umiestnenou strelou odrazenou od žrde, o štyri minúty neskôr po neprehľadnej situácii na "päťke" pretlačil loptu cez zhluk hráčov do siete Malec.

V 74. min sa po nezištnom Van Kesselovom priťuknutí opäť presadil Malec, keď z hranice šestnástky perfektne obstrelil Tofiloského. Z týchto úderov sa už Košičania neotriasli, hoci v 80. min Diabyho strelu Volešák vytlačil len tesne vedľa bránky. Domáci v exhibičnom duchu zabávali svojich fanúšikov až do konca duelu, pričom v 88. min svoj výkon vyšperkovali fantastickým rýchlym útokom a Hajradinovič zakončil do odkrytej bránky.

Tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2013/2014 po sobotňajších zápasoch 18. kola:

12. DAC Dunajská Streda 18 2 3 13 9:41 9

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.