Skúsenosti s infúznou terapiu vysoko dávkovaného vitamínu C

0
759

BRATISLAVA 9. decembra (WBN/PR) – 1) Pán doktor, všeobecný lekár sa stará komplexne o svojich pacientov. Je prvým lekárom, ktorého pacient navštívi, vyšetrí a koordinuje jeho liečbu. Čo všetko je v jeho kompetencii a do akej miery môže pacienta liečiť?

„Všeobecný lekár, praktický lekár alebo rodinný lekár, akokoľvek nazveme našu pozíciu je to stále lekár prvého kontaktu, ktorý musí rozpoznať všetky základné závažné ochorenia. Jeho pozícia je v systéme zdravotnej starostlivosti nenahraditeľná a musí zaujať komplexné stanovisko k zdravotnému stavu a návrhu diagnostiky, k základnej dostupnej ambulantnej liečby a tiež k indikovaným konzultáciám u ostatných odborných lekárov, ktorí jeho diagnózu potvrdia alebo spresnia.
Právomoci a rozsah liečby upravuje náplň odboru všeobecného lekára. Lekár navrhuje celkovú medikamentóznu liečbu, a to podávanú všetkými cestami vstupu do tela pacienta – ústami, pokožkou, sliznicami a tiež podľa jeho možnosti aj injekčne do svalu alebo do žily formou injekcie či infúzie. Navrhuje komplexnú úpravu životosprávy a zaoberá sa celým organizmom komplexne. Môže tiež použiť lokálnu liečbu bolestivých stavov pohybového aparátu pomocou obstrekov a pod.

2) Aké metódy používate, ktoré sú takpovediac nad rámec bežného ošetrenia v ambulancii všeobecného lekára?

„Naše pracovisko na Poliklinike JUH v Trenčíne je vybavené v rozsahu náplne činnosti praktického lekára pre dospelých – infúznou jednotkou, inhalačnou liečbou, oxygenoterapiou a tiež zákrokovou miestnosťou na podávanie liečiv vo forme obstrekov, napr. mezoterapia, GUNA MD vo všetkých 13 formách na rôzne indikácie – bolesti chrbtice, kĺbov, šliach až po chronické ochorenie ramena a zápästí ako aj bolesti sánky a päty na nohách.
Vo forme infúzií v celkovej liečbe podávame všetky dostupné liečivá a ich osvedčené kombinácie. Posledný rok sme s veľkým úspechom rozšírili našu liečbu o podávanie infúzie s vysokodávkovaným vitamínom C – 7,5 g v 100 ml infúzii v celkovom trvaní podania cca 30 min. Riešime tak spektrum mnohých ochorení.“

3) Pán doktor, spomenuli ste infúznu terapiu vitamínom C. Mohli by ste nás s ňou bližšie oboznámiť a vysvetliť jej prínos pre pacienta?

„Asi všetci poznáme elementárny a nenahraditeľný vitamín C pre naše telo, ktorý si ale ľudské telo nevie vyrobiť vlastným metabolizmom. Preto sme odkázaný ho prijímať v minimálnej dennej dávke prevažne prostredníctvom stravy – cca 100 mg, čo predstavuje dennú dávku. Známe sú jeho fyziologické účinky v metabolizme kolagénu, imunity, v metabolizme kostí, zubov, v detoxikačných procesoch v pečeni a jeho pozitívne pôsobenie na psychiku a v poslednom období hlavne jeho účinok v eliminácii RES -voľných kyslíkových radikálov ako vysoko účinného antioxidantu a taktiež jeho efekt na níženie proliferácie rastu nádorových buniek sa začali plne využívať v dávkach 15 až 20 krát vyšších ako je bežná denná dávka. Pri tejto dávke sa jeho účinok mení z preventívno- fyziologického na preventívno-liečebný. Ale tieto dávky vitamínu C nie je možné podávať cez ústa, nakoľko ho naše telo nevie v takomto množstve prijať. Preto využívame infúzne podávanie vysokodávkovaného vitamínu C 7,5 g až po dávky 1 g na kg hmotnosti pacienta. Prínos v takýchto dávkach je pre pacienta unikátny – zlepšenie stavu, eliminácia nežiaducich účinkov a omnoho rýchlejšie vyliečenie pacienta.

4) Pri akých ochoreniach je vhodné použiť infúzny vitamín C?

Na našom pracovisku sme začali pred rokom s podávaním vysokodávkovaného vitamínu C 7,5 g pri akútnych stavoch ako aj dlhšie sa liečených infekčných ochoreniach. Postupne sa náš rozsah indikácii profiloval do všetkých fyziologických funkcií až po najnovšie poznatky v doplnkovej liečbe onkologických ochorení.
Na grafe vidíme spektrum ochorení, ktoré sme doteraz liečili na našom pracovisku:

Postupne, ako sa naše skúsenosti s podávaním infúznej terapie vitamínom C zlepšovali a zlepšoval sa aj efekt u pacientov s chronickým únavovým syndrómom, po infekciách ako aj kvalita prežívania pri klasickej chemoterapii. To nás viedlo k zvyšovaniu dávky vitamínu C na 15 až 30 g v jednom sedení. V tomto období máme za sebou celkovo podaných cca 250 dávok vysokodávkovaného vitamínu C bez nežiaducich účinkov, či zhoršenia stavu alebo prerušenia liečby u všetkých indikovaných pacientov.

5) Mohli by ste nám priblížiť Vaše skúsenosti s infúznou terapiou vitamínom C? Mali ste nejaké zaujímavé prípady z praxe, kde ste pozorovali pozitívny vplyv tejto liečby na stav pacienta?

V poslednom období nás vyhľadávajú hlavne pacienti s chronickými ochoreniami, kde štandardný postup liečby nevedie k zlepšeniu stavu – napr. sklerosis multiplex, svalová dystrofia, stavy po borelioze, neuroborelioze a onkologickí pacienti pri recidíve onkologického ochorenia alebo pacienti v akútnom stave.
Napr. 18 ročný pacient s vedľajším nálezom akútneho lymfómu počas operácie mandlí. Pooperačný stav neumožňoval podanie prvej dávky chemoterapie. Nasadili sme preto infúznu terapiu vitamínom C 7,5g . Už po druhej dávke sa stav zlepšil natoľko, že pacient mohol nastúpiť na klasickú liečbu chemoterapiou a my sme súčasne podávali kombinovanú imunomodulačnú, neskôr protizápalovú a nakoniec nádor- selektívnu dávku vitamínu C v infúzii 3 x týždenne. Celkovo pacient dostal 16 dávok vitamínu C a nemal žiadne vedľajšie účinky alebo reakcie. Liečba nebola ani raz prerušená , skôr naopak, pacient nemá žiadne akútne infekčné ochorenie napriek zníženiu bielych krviniek po chemoterapii. Cíti sa dobre a dokonca absolvoval aj stužkovú slávnosť, nakoľko v tomto školskom roku končí strednú školu.

6) Čo by ste na záver odporúčali lekárom a pacientom?

„Naše doterajšie skúsenosti s podávaním vyskodávkovaného vitamínu C 7,5g preukázali nasledovné odporúčania pre pacientov a kolegov, ktorí možno váhajú s podávaním daného liečiva, ktoré je telu maximálne fyziologické a nevyhnutné pre život:

► Podávanie je bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, a ani raz sme nemuseli prerušiť podávanie liečiva ako takého.
► Zaznamenali sme dobrú toleranciu a zlepšenie kvality života u stavov ako sú chronické neurologické ochorenia a onkologické ochorenia.
► Signifikantne sme zaznamenali urýchlenie liečby akútnych stavov aj raritných ochorení ako je strata vlasov a pod.
► Danú liečbu odporúčame pre pacientov, u ktorých štandardná liečba zlyháva a očakávajú sa komplikácie, pri závažných ochoreniach, pri ktorých je predpoklad zníženia ochranných antioxidačnych mechanizmov.

Preto dajte šancu vitamínu C vo vysokých dávkach v správnej liečebnej schéme, nakoľko dnes si postupne potvrdzujeme jeho účinok, že zdravé bunky chráni a choré usmrcuje.

Rozhovor spracovala odborná redakcia Edukafarm

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.