Betónová škridla ako favorit medzi krytinami: Kopec výhod a skvelé vlastnosti

0
2794

Ak sa práve rozhodujete, či siahnuť po betónovej alebo keramickej škridle, ste na správnom mieste. Vysvetlíme vám, aký je medzi nimi hlavný rozdiel.

Materiálov, z ktorých sa dnes vyrába strešná krytina, je pomerne dosť. Na strechu si môžete zaobstarať vláknocementovú, plechovú, bitumenovú vlnitú, pálenú či betónovú krytinu.

Medzi najpopulárnejšie patria práve posledné dve, teda pálená, čiže keramická, a betónová škridla. Ich obľuba tkvie vo vysokej kvalite, ktorá dokáže ochrániť dom pred extrémnymi výkyvmi počasia desiatky a desiatky rokov.

Aký je teda rozdiel v parametroch a vlastnostiach týchto najpopulárnejších krytín?

Betónová krytina sa dožije sto rokov

Betónová škridla obsahujúca cement, kremičitý piesok a pigmenty sa vypaľuje pri oveľa nižších teplotách ako keramická krytina. To jej však v žiadnom prípade neuberá na kvalite a výborných vlastnostiach. Siahnuť by ste po nej mali v tom prípade, ak ste zástancom klasiky a tradičného vzhľadu a zároveň chcete do budúcnosti ušetriť, keďže jej životnosť je  neuveriteľných sto rokov. Takto si môžete byť istí, že do krytiny zainvestujete iba raz za život.

Výhodou betónovej krytiny je fakt, že výborne odoláva výkyvom počasia, vetru, krupobitiu a dokonca aj extrémnym klimatickým podmienkam. Okrem toho nízka nasiakavosť materiálu zabezpečuje skutočne vysokú mrazuvzdornosť.

Túto vlastnosť by ste pri výbere vhodnej krytiny nemali podceniť, stačí si spomenúť na zimné mesiace počas posledných rokov, keď teplota v noci klesala na veľmi nízke čísla. Nie je to síce pravidlom, no práve táto špičková odolnosť voči mrazu robí z betónovej škridly nekorunovaného víťaza v porovnaní s tou keramickou.

Aké výhody má betón?

Betónová strešná krytina disponuje aj ďalšími nespornými výhodami, ktoré oceníte, či bývate v meste, alebo v horskej oblasti. Vyznačuje sa trvanlivosťou materiálu i dlhoročnou stálosťou farieb a tvaru samotnej škridly. Plusom je aj veľká mechanická pevnosť a odolnosť, čo znamená, že ani bohatá snehová nádielka, dokonca ani chôdza robotníkov po streche by škridlám nemala nijako ublížiť.

Táto krytina je síce o niečo ťažšia ako keramická, no na druhej strane výborne odoláva vetru. Mnohých tiež poteší fakt, že vďaka svojej váhe oveľa viac tlmí zvuk a v lete zase nedochádza k nadmernému prehrievaniu budovy. Zvyčajne sa vyrába vo väčších rozmeroch, čo znamená, že na pokrytie strechy tak budete potrebovať menej kusov. A to sa už oplatí, nie?

Krásna červená či čierna

Pri výbere konkrétneho modelu betónovej krytiny si prídu na svoje „klasici“, ale aj tí, ktorí túžia po modernom strešnom dizajne a kvalite v jednom. V súčasnosti sa predstavivosti medze skutočne nekladú, nadšenci tradičného vzhľadu môžu siahnuť po výraznej červenej farbe, veľmi populárny je napríklad aj tmavočervený, čierny či hnedý odtieň škridly.

Do popredia sa taktiež dostáva špeciálny viacfarebný odtieň krytiny, ktorý vďaka svojmu vzhľadu vytvára neopakovateľný dojem typických striech v krajinách Stredomoria.

Odchýlky medzi favoritmi nie sú veľké

Pálená škridla obsahuje tiež ekologické a prírodné materiály, vyrába sa úpravou ílu pri naozaj vysokých teplotách. Má veľmi podobné vlastnosti ako betónová krytina, výrobcovia sľubujú životnosť až do sto rokov. Sú teda medzi týmito dvoma favoritmi v krytinách vôbec nejaké odchýlky?

Áno, sú, no skutočne iba malé. Asi najväčší rozdiel je vo váhe. Ako sme už spomínali, pálená škridla je o niečo ľahšia v porovnaní s tou betónovou, je preto vhodnejšou alternatívou v prípade, ak na streche domu ponechávate pôvodný krov. Krytiny sa tiež vyznačujú výbornými zvukovo a tepelno-izolačnými vlastnosťami.

Oba typy sú skutočne univerzálne, no najčastejšie sa betónová či keramická škridla využíva na zastrešenie šikmých striech. Nájdete ju skutočne všade – na novostavbách, rekonštruovaných budovách, ale napríklad aj na horských chatách, ktoré sa nachádzajú v extrémnych klimatických podmienkach.

Stavte na overené značky

Je dobré, ak sa pri výbere snažíte ušetriť nejaké to euro. Pamätajte však, že kvalitná strešná krytina je skutočne dôležitá, a ak si vyberiete správne, prežije s vami doslova celý život. Nesnažte sa preto silou mocou stlačiť cenu dole. Odborníci sa zhodujú v tom, že najdôležitejšia nie je cena, ale kvalita a životnosť.

Skúste sa preto orientovať na známych slovenských predajcov strešnej krytiny, kde môžete prísť aj osobne, detailne si materiál pozrieť a v prípade potreby si nechať od zamestnancov poradiť.

Najlepšie urobíte, ak oslovíte rovno viacerých predajcov a dáte si vypracovať cenové ponuky. Nezabudnite si vopred zistiť základné informácie, teda v akom stave je krov, jeho nosnosť či sklon samotnej strechy. Čo sa týka záručnej lehoty, tá je zvyčajne pri tejto krytine 30 rokov.

To ale nemusí platiť, ak sa rozhodnete zaobstarať si krytinu v neoverenej firme, ktorej produkty môžu byť síce lacnejšie, no kvalitou sa overeným značkám určite nepribližujú.