Ako sa obliecť na pohovor

0
1321
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konečne ste dostali príležitosť ukázať, čo vo vás je! Pozvali vás na pohovor, na vaše vysnívané zamestnanie, takže určite chcete urobiť dobrý dojem. Okrem vašej kvalifikácie a skúseností budú však personalisti a potencionálny šéf hodnotiť vaše vystupovanie a tiež vzhľad. Dobre si teda premyslite, čo si zoberiete na seba a aké zvolíte doplnky, medzi nimi aj šperky.

Tak ako v bežnom živote sa aj personalisti na pohovore riadia prvým dojmom. Aj výberu oblečenia a doplnkov by ste mali venovať zvláštnu pozornosť. Najlepšie urobíte, keď zvolíte taký outfit a šperky, ktoré odpovedajú profilu zamestnanca vhodného na dané pracovné miesto. Skúste sa preto už doma vžiť do tejto role a prispôsobte svoj vzhľad očakávaniu svojich potencionálnych zamestnávateľov.

Oblečenie a doplnky pre formálny typ pohovoru

Na kvalifikované pozície je dobré zvoliť čo možno najformálnejšie typy oblečenia a doplnkov. Páni urobia najlepšie, pokiaľ siahnu po saku tmavých farieb a košeľu s dlhými rukávmi. Čierna farba pre oblek rozhodne nie je podmienkou, naopak ide skôr o slovenskú špecialitu. Nebojte sa siahnuť aj po iných farbách, ako je napríklad tmavo sivá, alebo modrá. Ponožky by mali byť tmavej farby a čo sa týka topánok, najrozumnejšou variantov sú decentné tmavé kožené poltopánky.

Nezabudnite na kravatu, upravený účes a čisté nechty. Šperky radšej nechajte doma, prípadne zvoľte elegantné hodinky a samozrejme svadobnú obrúčku, ktorý vám isto aj personalisti odpustia.

Dámy vyvolajú pozitívne ohlasy s tmavým kostýmom, či už nohavicovým, alebo so sukňou. Pri sukni pozor, aby ste zvolili dostatočnú dĺžku, inak môžete pôsobiť príliš vyzývavo. S príliš krátkou sukňou sa môžete cítiť nepohodlne, čo by mohlo byť vidieť aj na vašom prejave. Kostým môžete doplniť elegantnou blúzkou. Topánky by mali byť decentné, pričom extra vysoké opätky si radšej nechajte na iné príležitosti. Rovnako ako páni, dbajte na upravený účes a čisté nechty. Make-up zvoľte skôr jemný a nepreháňajte to s výrazným parfumom.

Pri šperkoch si môžu dámy dovoliť trochu viac experimentov ako páni. Okrem elegantných hodiniek môžete zvoliť tiež decentné zlaté náušnice, alebo perlový náhrdelník. Na milosť sa samozrejme berú aj zásnubné, alebo snubné diamantové prstene, ale pozor, aby ste to so šperkami príliš neprekombinovali. Držte sa zlatého pravidla, maximálne dva šperky, a to v podobných farbách, designoch a typoch šperkov. Doma tiež radšej nechajte lacnú bižutériu, príliš extravagantné kúsky šperkov, alebo náušnice a náramky, ktoré by pri akomkoľvek vašom pohybe mohli nepríjemne cinkať. Pravdepodobne tak totiž upútate pozornosť personalistov práve na tieto šperky, namiesto toho, aby poslúchali váš prejav.

Oblečenie a doplnky pre menej formálne typy pohovorov

Mnohokrát však oblečenie nemusí byť natoľko formálne. Napríklad, pokiaľ sa chystáte na pohovor na brigádu, alebo na menej kvalifikovanú pozíciu ako čerstvý absolvent. Niektoré firmy zo špecifikovaných odvetví dnes už tiež nevyžadujú takú zaujatosť, čo sa týka dress codu, takže sa snažte štýl oblečenia prispôsobiť konkrétnemu prípadu.

Základom každého pohovoru je predovšetkým čisté elegantné oblečenie. Oblek pre pánov a kostým pre dámy nie sú nutnosťou. Postačí košeľa s dlhým rukávom a plátenné, alebo iné spoločenské nohavice, čisté topánky, pre dámy sukne správnej dĺžky, jemný make-up, decentný parfum, upravený účes a pár kúskov elegantných šperkov. Vhodné sú napríklad perlové šperky. Pri šperkoch sa riaďte pravidlom, že menej je viac, nech zbytočne šperky nepútajú pozornosť.

Akých šperkov sa radšej vyvarovať

S kombinovaním šperkov k oblečeniu na pohovor to môže byť pekný oriešok, preto radšej ešte zhrnieme pár dôležitých bodov. Ako už bolo povedané, so šperkami na pohovor sa riaďte pravidlom, že čím menej , tým viac. Pokiaľ váhate, koľko šperkov zvoliť, radšej si zoberte len dva kúsky a dosť. Pokiaľ sa rozhodnete pre hodinky, vyberte dostatočne elegantný typ nie príliš veľkých rozmerov. Všetky typy tzv. moderných statement šperkov radšej nechajte doma, môžete s nimi pôsobiť príliš extravagantne.

Pre všetky typy šperkov platí, že by ste mali vybrať rovnaký typ kovu, takže k zlatým náušniciam zo žltého zlata zase len žlté zlato a tak podobne. Nenoste na jednej ruke viac ako jeden prsteň, avšak výnimkou môže byť set zásnubného a snubného prsteňa, ktoré sa naopak nosia vždy spolu. Vďačným šperkom môžu byť perly, ktoré sú prirodzene elegantné a sofistikované, pričom najosvedčenejšie kombinácie sú perlové náušnice a perlový náhrdelník.